KOP'a bütüncül bakılacak

KOP'a bütüncül bakılacak

KOP İdaresinin kurulması ile birlikte Konya Ovası Sulama Projesine bütüncül bir bakış oluşacağını belirten Vali Aydın Nezih Doğan, bunun sosyal bir ayağının olması için de çalıştıklarını bildirdi

Vali Aydın Nezih Doğan, gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Merhaba Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Arslan ve Yazı İşleri Müdürü Çetin Oranlı ile bir süre sohbet eden Vali Doğan, Konya Ovası Projes (KOP) ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin önemli bir seçimi daha geride bıraktığını belirterek sözlerine başlayan Vali Doğan, seçimin huzur içerisinde tamamlanmış olmasının kendileri açısından üzerinde durulması gereken en önemli nokta olduğunu ifade etti.

KOP İradesi’nin kurulması ile ilgili kanun hükmünde kararnamenin Resmi Gazete’de yayınlanması ile birlikte bundan sonra ne tür gelişmeler yaşanacağını anlatan Aydın Nezih Doğan, “Kamu hizmetleri belli teşkilatlar aracılığı ile yapıldığı için bu teşkilatların belli bir bütçesi olması lazım. O teşkilatlara ayrılan cari yatırım bütçeleri de yine bu teşkilatlar üzerinden kullanılıyor. 2009 yılında KOP diye bir söylem ilk defa retorik olmaktan çıktı ve kamunun malı haline geldi. Bazı temel resmi belgelerde adı konuldu. İlk defa 2011 yılı bütçesi hazırlanırken, hem Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) açısından hem de kuruluşlar açısından bakıldığında KOP proje adı olarak geçti. 2011 yılı bütçesinde de müstakilen, diğer kamu projelerinden bağımsız olarak bir miktar ödenek KOP için yansıtıldı. Bu ödenek, sulama sistemlerinin rehabilitasyonu için kullanılmaya başlandı. Bu idari yapının getirdiği en temel kazanım şu olacak, bundan böyle KOP başlığı adı altında bir yatırım ödeneği görme şansımız olacak. Bunu da yakından takip eden bir kamu otoritesi olacak. Şimdiye kadar bu yatırımlar DSİ bütçesi üzerinden, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü üzerinden yapılıyordu. İlgili bakanlıklar konuyla ilgileniyordu. Böyle olunca her kamu kurumu ancak kendi kuruluş kanununda yazdığı kadar proje hazırlıyor ve bütçeye takdim ediyordu. Kendi kuruluş kanunu dışında bir proje için hazırlık yapamıyordu. Şimdi öyle zannediyorum ki KOP’la ilgili kanun hükmündeki kararnamenin içeriğindeki her alanda projeler hazırlanacak, ödenek temini yapılabilecek” diye konuştu.

KOP’un alt projelerinin hazırlanmamasına ilişkin tartışmalara da değinen Doğan, “Geçtiğimiz 2 yıl boyunca bir KOP eylem planı hazırlığı yürütüldü. Burada sadece bir kamu otoritesi ile birden fazla kamu otoritesinden daha fazla destek alınarak bir çalışma yapıldı. 4 ilde yapılan çalışmanın ana omurgasını Konya oluşturdu. DPT bir eylem planı hazırladı, bize tekrar gönderildi. Birkaç defa Ankara’da, birkaç defa da Konya’da bakanların da katıldığı toplantılar yapıldı. Burada DPT’nin önerdiği eylem planına Konya bazı katkılar yapmayı düşünmüştü. Onlar, acil eylem planı için temel ayakları belirlemişlerdi. Konya buna yeni ayaklar eklemeyi önermişti. Bu görüşmeler sonunda DPT yetkilileri tarafından bir kısmı kabul edildi. Ama artık bizim açımızdan sadece bu işle ilgilenen otoritenin var olması nedeniyle bir kolaylık ortaya çıktı. Yani KOP idaresi kurulduğunda zaten elinizin altında geçmişten gelen hazırlıklar var olmuş olacak. Sadece DSİ’nin veya Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu projeler olmayacak, bizim önerdiğimiz projeler de olacak” ifadelerini kullandı.

KOP’un aynı zamanda maddi dönüşüm sağlayan bir sosyal proje olarak değer kazanmasını istediklerini bildiren Vali Doğan, “GAP’ı incelediğimizde bütüncül bir proje. Temel alt yapı hizmetleri yürütülürken, SODES gibi sosyal projeler de yürütülüyor. İşin maddi dönüşümünü sağlayan bir sosyal alan oluşturuyor. Bizim de amacımız, bunun sosyal bir ayağının olmasıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.