Konya'ya komşu şehre kritik deprem uyarısı

Konya'ya komşu şehre kritik deprem uyarısı

Konya'ya komşu olan Antalya'ya dikkat çeken deprem uyarısı geldi.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Konya'ya komşu şehir olan Antalya’da katıldığı bir panelde şehrin yapılaşmasına yönelik uyarılarda bulundu.

Antalya'nın dağ bölgesinde zeminin sağlam olduğunu fakat ovalarda durumun farklı olduğunu söyleyen Görür, "Antalya’nın dağ bölgesinde zemin çok sağlam. Kentin oturduğu ova bölgesinde ise durum farklı" dedi.

Görür, sosyal medya hesabındaki paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“1-Antalya aktif bir fay zonu üzerinde oturmuyor, içinden bir fay geçmiyor ama birçok aktif faya (deprem kaynağına) yakın. Doğusunda Akşehir, batısında Fethiye-Burdur, güneyinde Helen-Kıbrıs Dalma-Batma zonu ve kuzeyinde ise göller bölgesine ait faylar var. Bu faylar genellikle eğim atımlı normal faylar. Genellikle kente 100 km’den daha yakın olup büyük depremler üretebilirler ve bu depremler de belli ölçüde Antalya’yı etkileyebilirler.

“DAĞ BÖLGESİNDE ZEMİN SAĞLAM, OVADA DURUM FARKLI”

2-Antalya’nın dağ bölgesinde zemin çok sağlam. Kentin oturduğu ova bölgesinde ise durum farklı. Ova bölgesinin batısında yaygın olarak travertenler yer alır. Bunlar da sağlam ve kuru zeminlerdir. Ovanın batısında çoğu kez kırıntılı genç çökeller ve alüvyonlar bulunur. Bol sulu olan bu birimler kötü kalitede zeminlerdir. Mümkünse buralar çok betona boğulmamalı, ağır ve çok katlı binalar yapılmamalıdır. Özellikle D-B aksında kent genişlememeli ve fay zonlarına yaklaşılmamalıdır.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.