Konya'ya 223 kilometre bisiklet yolu

Konya'ya 223 kilometre bisiklet yolu

Türkiye'de 800 binin üzerinde bisiklet bulunan Konya'ya 223 kilometrelik bisiklet yolu yapıldı.

Türkiye'de 800 binin üzerinde bisiklet bulunan Konya'ya 223 kilometrelik bisiklet yolu yapıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti'li Tahir Akyürek, Türkiye'de en fazla bisiklete sahip olan şehrin Konya olduğunu söyledi. Akyürek, "Şehir merkezinde 800 binin üzerinde bisiklet bulunmaktadır. Bu da neredeyse her evde bir bisiklet bulunması anlamına gelmektedir. Konyalıların bisikleti tercih etmelerinin sebepleri arasında şehrin coğrafi yapısı en büyük etkendir. Bunun yanında ekonomikliği ve çevreci bir ulaşım aracı olması nedeniyle bisiklet halen önemli ulaşım araçlarından biridir" dedi.

Akyürek, yoğun trafikte bisikletler ile ulaşımı emniyetli hale getirmek amacıyla ilk kez 2005 yılında bisiklet yolu yapmaya başladıklarını belirtti. Akyürek, şunları söyledi:

"Konya'da 2005 yılında ilk kez yapımına başlanan bisiklet yolları konusunda da örnek olan Konya'da şu anda 223 kilometre bisiklet yolu şehri süslemektedir. Bisiklet şehri olan Konya'da çok sayıda şampiyon sporcu yetişmiştir. Bisikletli yaşamın toplumların huzur ve mutluluğunu sağlamasının yanında ekolojik şehirler ve insan sağlığı için çok önemli bir faktördür. Bisiklet yolları Yerel Yönetimler Proje Yarışması'nda Türkiye birinciliğini de almıştır. Hedefimiz 2023 vizyonunda bin kilometre bisiklet yolunu yapmak. Böylece dünya standartlarını aşmış olacağız."

Akyürek, rampalı olarak yaptırılan Mobilyacılar, Kültürpark ve Büsan Yaya üst geçitlerinin de bisikletler ve engelli araçları tarafından kullanıldığını sözlerine ekledi.

Tahir Akyürek, ayrıca Konya'da gün içindeki ulaşım ve gezinti ihtiyaçlarına cevap vermek üzere geçen yıl 'Akıllı Bisiklet' uygulamasını başlattıklarını da söyledi. Akıllı bisikletler için 40 park kurulduğunu ve bu parklarda 500 bisiklet bulunduğunu anlatan Akyürek, şehrin birçok noktasına kurulan duraklardan alınan bisikletlerin kullanım sürelerinin sonunda herhangi bir durağa teslim edilebildiğini ifade etti. Akyürek, "Akıllı bisiklet uygulaması Türkiye'de ilk kez Konya'da uygulanıyor. Akıllı bisiklet sistemine, cep telefonunu, tramvay ve belediye otobüslerinde kullanılan elektronik biletlerini (Elkart) veya kredi kartını tanımlatan herkes, bir istasyondan aldığı bisikleti belli bir süre kullanıp başka istasyona bırakabiliyor. Bisikletlerin uydudan takip edildiği sistem sayesinde Konya'da hem şehir içi ulaşım rahatlıyor hem de turizme hizmet ediliyor. Akıllı Bisikletler bir haftada yaklaşık 10 bin kez kullanılıyor" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum