Konya’nın yeniden dirilişe ihtiyacı var

Konya’nın yeniden dirilişe ihtiyacı var

Konyalılar Dernekleri Birliği Federasyonu (KONFED) ve Konya Genç İş Adamları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin (KOGEYAD) Konya Dedeman Otelde ortaklaşa düzenlediği Konya değişiyor, gelişiyor, kucaklaşıyor konu başlıklı program, siyaset, kültür, sanat ve

Bu toplantıların sürdürülebilirliğinin önemli olduğunu ifade eden Yargıtay Onursal Başkanı Sami Selçuk, “1930’lu yıllarda Türkiye’deki eğitimin iyileştirilmesi için bir ABD’li düşünür davet edildi. ABD’li düşünür Türkiye’ye geldi ve projesini hazırlayıp ABD’ye döndü. Daha sonra Türkiye ile ilgili anılarını yazdı. O anılarında Konya’da yer aldı. Anılarında Konya ile ilgili ne yazdı biliyor musunuz? Konyalılar merkep üzerinde bile, kral gibi otururlar. Hepinizi ben öyle görüyorum” dedi.

Konya Valisi Osman Aydın da Konya’nın tanıtımında noksanlıkların olduğunu ancak bunların işbirliği ile çözülebileceğini vurguladı. Konya’nın daha iyi yerlere gelmesi için milletvekilleri, sivil toplum örgütleri ve iş adamları olarak birlik olunması gerektiğini dile getiren Aydın, “Bu akşamın bir başlangıç olacağı kanaatindeyim. Yeni şeyler söylemek lazım. Kucaklaşmamız lazım” diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de Konya’nın gelenekselleşmenin ve modernleşmenin kucaklaştığı bir şehir olduğunu kaydetti. Konya’nın 21. yüzyılın dünyada parlayan yıldızı haline geleceğini anlatan Akyürek, dünya şehirleriyle girilen yarışın, birlik ve beraberlik içinde olunursa en önde tamamlanacağını ifade etti.

“SUYA TAŞ ATTIK; DALGA DALGA BU GÜNLERE GELDİK”

KOGEYAD Genel Başkanı Mustafa Ulu ise 4 yıl önce federasyon olduklarını belirterek, “Hedef durgun suya bir taş atmaktı, atıldı. Dalga dalga bugünlere geldik. İnşallah önümüzdeki yıllarda daha büyük organizasyonları gerçekleştireceğiz” diye konuştu. 14 Mart’ı özellikle seçtiklerini ifade eden Ulu, şunları kaydetti: “Bu şehrin yeniden dirilişe, tüm dünyadaki Konyalılarla kucaklaşmaya ihtiyacı var. Çanakkale Savaşı’nda en çok şehit veren bu topraklarda özellikle 14 Mart’ı seçtik. Bu gecede sadece Konya siyasetinin ve Konya meselelerinin konuşulmasını istiyoruz. Bugün ve yarın neler yapılabileceğinin konuşulacağı bir gece olsun. Dünyada 5 milyon Konyalıdan bahsediyoruz. Bu şehirde tarih ve kültür var ancak, kucaklaşma yoktu. İnşallah bugün kucaklaşacağız.” Kıbrıs, Hollanda, Almanya ve Azerbaycan’dan da Konyalı derneklerin toplantıya katıldığını anlatan Ulu, hedeflerinin daha etkili Konya lobisi oluşturmak olduğunu bildirdi.

İZMİR VE İSTANBUL’DA KONYALILAR GECESİ DÜZENLENECEK

Ulu, Ankara’da 6 ay içerisinde genel merkez oluşturacaklarını dile getirerek, “Bir internet sitesiyle tüm Konyalıları, Konya hakkında haberdar edeceğiz. İnşallah bu sene İzmir’de 1 milyon insanın katılacağı 4 gün 4 gece ‘Konyalılar Haftası’ organize edeceğiz. Yine yetiştirebilirsek bu yıl olmazsa önümüzdeki yıl, İstanbul’da 2 milyon Konyalının buluşacağı Konyalılar Haftası düzenleyeceğiz” dedi. KONFED Genel Başkanı Mehmet Aydoğan ise siyasette, ticarette, sanatta, kültürde ve bilimde Konya’yı başarıyla temsil eden herkese şükran duyduklarını söyledi. Konya’dan Türkiye’nin büyük illerine göç etmiş, gurbete çıkmış çok sayıda Konyalı’nın Konya ile bağlantılarını hiç bir zaman kesmediklerini ifade eden Aydoğan, “Vakıflar, dernekler, birlikler kurarak Konya’nın bayrağını aslanlar gibi dalgalandıran herkese şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.
MUAMMER MUŞMAL İLE ÖZKAN ÖKSÜZ ARASINDA GERGİNLİK YAŞANDI
Merkez Valisi Muammer Muşmal’ın “16 tane milletvekili var Konya’mıza niye sahip çıkmıyorsunuz. Kaç tane bürokrat çalıştırdınız” sözlerine AK Parti Konya Milletvekili Özkan Öksüz, “Sahip çıkıyoruz. 70’in üzerinde genel müdürümüz ve müsteşarımız var. Arkadaşımız yanlış söylüyor, insin o kürsüden” diye karşılık verince kısa süren bir gerginlik yaşandı.
Toplantıyı terk etmek isteyen Öksüz, Akyürek tarafından güçlükle yatıştırıldı. Davetlilerin isteği üzerine Muşmal ve Öksüz kürsüye çıkarak tokalaştı.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum