Konya’nın yemek kültürü anlatıldı

Konya’nın yemek kültürü anlatıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Aşçı Dede Ateşbâz-ı Veli Sempozyumu büyük ilgi gördü. Sempozyuma Türkiye’den ve dünyadan 200’ün üzerinde bilim insanı katıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ortaklığında gerçekleştirilen 2. Uluslararası Aşçı Dede Sempozyumu sone erdi. Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenlenen sempozyumda konuşan Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, “Kadim şehrimiz Konya, ilim ve kültür açısından önemli medeniyetlerin ve şahsiyetlerin izlerini taşımaktadır. Bu maddi ve manevi değerlerin korunması ve sürdürülebilir hale getirilmesi amacıyla çeşitli faaliyetler düzenliyoruz. Büyükşehir Belediyesiyle birlikte hem bu amaca katkı sunacak hem bilimsel bir boşluğu dolduracak bir etkinliğe ev sahipliği yapıyoruz.” dedi. 

KONYA’NIN YEMEK KÜLTÜRÜ ANLATILDI

Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Uzbaş ise dünyada türbesi yapılan tek aşçı olan Ateş Baz-ı Veli Hazretleri’nin hatırasını yaşatmanın oldukça kıymetli bir vazife olduğunu belirterek, “Düzenlenen sempozyum Ateş Baz-ı Veli’yi daha çok anlamak ve anlatmak adına şüphesiz önemli bir dönüm noktası olacak. Sempozyum süresince birbirinden değerli bilgileri ve fikirleriyle bize rehberlik edecek tüm hocalarımıza ve sempozyumun düzenlenmesinde emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu. 24 Eylül’de sona eren sempozyuma Türkiye’den ve dünyadan 200’den fazla bilim insanı katıldı.. 2 gün boyunca Konya’nın yemek kültürü, yemek tarihi, Mevlevi mutfağı, Selçuklu ve Osmanlı mutfağı ve dünya mutfakları üzerine sunumlar yapıldı. Sempozyum ile Konya Gastronomisi ve adına türbe yapılan tek aşçıbaşı olan Ateş Baz-ı Veli’nin de tanıtımına katkı sağlanması amaçlanıyor.

HABER MERKEZİ

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.