Konya'nın markası 400 milyon dolar ihracat hedefliyor

Konya'nın markası 400 milyon dolar ihracat hedefliyor

Ramazan Erkoyuncu, Torku markasıyla 40'tan fazla ülkeye ihracat yapıldığını belirterek, "Şu anda 150 milyon dolara yakın ihracatımız var, 5 yıl içinde bunu 300-400 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz." dedi.

Aynı zamanda Konya Pancar Ekicileri Birliği Başkanı da olan Erkoyuncu, birlik iştiraklerinden Anadolu Birlik Holding çatısı altındaki Konya Şeker firmasının markası Torku'nun faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi. Torku'nun bisküvi, çikolata, et ve süt entegre tesisleri bulunduğunu ifade eden Erkoyuncu, "Bunların haricinde ayçiçeği yağı fabrikası, tohum üretme tedarik etme birimi, yem, un, bulgur fabrikası vardır. İçecek için ayrı fabrikaları vardır, patatesten cips ve soğandan soğan halkası üretilen birimi vardır." diye konuştu.

Hayvancılıkta da çok ileri durumda olduklarını ve sütlerinin büyük kısmını kendilerinin ürettiklerini vurgulayan Erkoyuncu, şu bilgiyi verdi: "Panagro Et ve Süt Entegre Tesisi'miz günlük 1200 ton süt üretimine ve 1000 büyükbaş kesimine uygun. Şu anda tam kapasite çalışmıyor ancak birkaç yıl içinde yüzde 100 kapasiteye ulaşmayı hedefliyoruz."

4-3-3.jpg

BİZ SAĞLIKSIZ HİÇBİR ŞEY YAPMAYIZ

Torku'nun gıda güvenirliği konusunda yapılan araştırmalarda başta gelen firmalardan olduğuna dikkati çeken Erkoyuncu, modern tesisleriyle gıda üretimi yapan markanın, TSE'nin "Sürdürülebilir Güvenli Üretim Belgesi"ni gıda sektöründe Türkiye'de 3 tesisiyle birlikte alan ilk kurum olduğunu bildirdi.

Erkoyuncu, Beykoz Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi katkılarıyla Türkiye İtibar Akademisi tarafından Torku'nun 4 farklı kategoride Türkiye'nin en itibarlı markaları arasında yer aldığını dile getirdi. Markanın, "Türkiye Geneli", "Süt Ürünleri", "Bisküvi" ile "Şekerleme ve Çikolata" kategorilerinde Türkiye'nin en itibarlı markaları arasında yer aldığını belirten Erkoyuncu, firmanın, yüzde 90,4 ile "güven duyulan marka" olduğunu kaydetti.

Erkoyuncu, bu güvenin nedenini şöyle açıkladı: "Kamuoyu bu ürünlerin ham maddesinin tamamının çiftçilerce üretildiğini bildiği için hiçbir farklılık yani 'hile' olmayacağını iyi anladı. Biz sağlıksız hiçbir şey yapmayız. Ben bunu taahhüt ediyorum. Torku markası bir güvenin simgesidir. Bu ödüller de güvenin bir göstergesidir. Kapasitemizi bundan sonra daha da artırarak hem yurt içinde hem yurt dışında markamızın pazar payını güçlendirip, ürün kalitesinden asla taviz vermeden üretimimize daha da hızlanarak devam etmek niyetindeyiz. Toplamda 40'tan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Hem miktar hem ülke adedi olarak önümüzdeki yıllarda bunun çok daha üzerine çıkmak istiyoruz. Yurt dışında da markamıza, kalitemize bir güven var. Şu anda 150 milyon dolara yakın ihracatımız var. 5 yıl içinde bunu 300-400 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum