“Konya’nın ihracat hacmini artıracağız"

“Konya’nın ihracat hacmini artıracağız"

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, “Ak parti 21 yıllık siyasi hayatında 20 yılında ülkeyi yönetmiş. Bu süre zarfında ülkenin refahın artması ve demokrasi ve hukuku üstün tutan bir anlayış ile hareket etmiştir” dedi

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabiî Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, yerel ve ulusal gündemi değerlendirmek üzere basın toplantısı düzenledi. AK Parti Konya İl Başkanlığı’nda gerçekleştirilen basın toplantısında Altunyaldız’a AK Parti Konya İl Başkan Yardımcısı Ali Deresoy ile İl Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kamacı eşlik etti. 5 İslami Dayanışma olimpiyatlarını değerlendiren AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, “5. İslami Dayanışma Oyunları’nda şimdiye kadar 79 altın, 73 gümüş ve 57 bronz ile toplam 209 madalya toplayan ve oyunları açık ara önde götüren tüm milli takım sporcularımızı tebrik ederek başlamak istiyorum. Bilindiği üzere 56 ülkeden 4.200 sporcunun katılımı ile gerçekleşen oyunlar, katılımcı ülkelerin yanı sıra tüm dünyanın gözlerini çevirdiği bir organizasyondur. Geçen hafta (9 Ağustos) yaptığımız görkemli açılış töreni ile tüm ülkeler Konya’mızı ayakta alkışladılar. Gerçekten böylesine mükemmel bir iş çıkarmamız bizleri fazlasıyla gururlandırıyor. Konya’nın bu büyük organizasyona ev sahipliği yapmasında emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Gençlik ve Spor Bakanımız ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız da bu büyük organizasyonun Konya’mızda düzenlenmesi sürecinde desteklerini ve emeklerini esirgemediler. Kendilerinin nezdinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

OECD VE G-20 ÜLKELERİ ARASINDA EN HIZLI BÜYÜYEN ÜLKE OLMAYI BAŞARDIK.

Kovid-19 süreci ile ekonomik olarak bir çok ülkenin zorlandığını belirten Altunyaldız, “Hepimizin bizzat şahit olduğu gibi, Kovid-19 süreci tüm dünyada ezberleri bozdu ve sadece oyunun kurallarını değiştirmekle kalmadı, oyunu baştan yazdı. Üretim süreçlerinde, enerjide, dış ticarette, tüketim alışkanlıklarında ve daha birçok farklı alanda salgının ve sonrasındaki sürecin etkilerini yakinen tecrübe ediyoruz. Tüm dünyada gelişmiş ekonomilerin öncü göstergeleri imalat sanayiinde durgunluğa işaret ediyor. Küresel gıda fiyatları endeksi tarihi seviyelerine yükselmişken tüm dünya yüksek enflasyonla mücadele etmek zorunda. Üretim maliyetlerinin artmasına bir de yaşanan jeopolitik riskler eklenince tüm dünyada üreticiler hammadde tedarikinde sorunlar yaşıyor ve lojistik süreçlerin aksaklığıyla karşı karşıya geliyor. Hamdolsun ki ülkemiz, küresel çaptaki bu zorlu süreci sahip olduğu potansiyel ve dinamizm ile beraber olumsuzlukları olabildiğince bertaraf ederek geçiriyor. 2021 yılında yüzde 11 oranında gerçekleşen büyümeyle OECD ve G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olmayı başardık. Üretimden ve ihracattan aldığımız öncü göstergeler bu başarılı performansımızın yılın ikinci çeyreğinde de sürdüğüne işaret ediyor. Nitelikli ve kapsayıcı üretimin kaynağı olan makine ve teçhizat yatırımlarımız son 10 çeyrektir kesintisiz büyümesine devam ediyor. Üretim beceri setimizi geliştiren en önemli unsurların başında gelen ihracatımız büyümemize katkı sunmaya devam ediyor. 2021 yılındaki yüzde 11’lik büyümemizin 4,9 puanını oluşturan net ihracat kalemi 2022 yılının ilk çeyreğinde de büyümeye 3,5 puan katkı sağladı. İhracatla büyümeyi önemsiyoruz. Çünkü ihracat, üretimin niteliğini artıran, rekabetçiliğimizi güçlendiren meşakkatli ama bir o kadar da faydalı bir süreç. Türkiye şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da ihracatla büyümeyi sürdürecek. Bildiğiniz üzere iki hafta önce Ticaret Bakanımız Sn. Mehmet Muş ile birlikte Konya’mızda Temmuz Ayı Dış Ticaret İstatistikleri’nin kamuoyuyla paylaşımını gerçekleştirdik. Temmuz ayında ihracatımız 18,6 milyar dolar ile şimdiye kadar en yüksek Temmuz ayı değerine ulaşırken son 12 aylık ihracatımız d 248 milyar doları aşarak sene sonu hedefimiz olan 250 milyar dolara bir adım daha yaklaştı. Tarımın, sanayinin, iklim değişikliği ile mücadelenin ve sporun merkezi Konya’mız ise şimdi de ihracatta rekorun merkezi oldu.

Geçtiğimiz yıl 3 milyar dolar eşiğini geride bırakarak önemli bir başarının altına imza atan Konya’mız Temmuz ayında ihracatını yüzde 14,3 oranında artırarak 239,7 milyon dolara yükseltti.

Böylelikle Konya’mız, Temmuz ayında Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 12. şehri oldu. Bu başarıda emeği geçen tüm ihracatçılarımızı gönülden tebrik ediyorum. Diğer yandan, birkaç gün önce de sanayi üretim rakamları açıklandı. Türkiye’de sanayi üretimi Haziran’da yüzde 8,5 artmıştır. Şükürler olsun, üretimde çarklar hiç durmadan dönmeye devam ediyor” diye konuştu.

AK PARTİ ATILIM VE YENİLİK DEMEKTİR

Ak partinin 21 yıllık siyasi hayatını değerlendiren Altunyaldız şunları söyledi: “AK Parti Hükümetlerimizin göreve geldiği günden bu yana ülkemizin sahip olduğu, elde ettiği kazanımları görmemek imkansızdır. Türkiye’nin çıkmaza girdiği bir süreçte, Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın diktiği fidan bugün gelişmiş bir ağaç oldu. Geçmişte yaşanan tüm sorunların üstesinden gelerek vatandaşlarımıza huzur, güven ve refah sağlama dinamik ve vizyonu ile kurulan AK Partimiz; birleştirici, kucaklayıcı, toplumsal barışı temin edici ve kurumlar ile yurttaşlar arasında güven sağlayıcı bir siyasi irade olarak kuruluş ilkelerinden sapmadan 21. yaşına girmiştir. Parti programımızda da belirtildiği gibi: “Partimiz, geleneğin ve geçmişin birikimiyle ülkemizin sorunlarına, dünya gerçekleriyle paralel biçimde, özgün ve kalıcı çözümler sunmayı hedefleyen, topluma hizmet etmeyi esas alan, ideolojik platformlarda değil, çağdaş demokratik değerler platformunda siyaset yapmayı benimseyen bir partidir”.

AK Partimiz bu vasfıyla oluşacak her sorunun üstesinden gelmek, dini, dili, ırkı fark etmeksizin herkesi hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm yurttaşlarımızı kucaklama amacıyla kurulmuştur, kucaklamıştır ve kucaklamaya devam edecektir.

AK Parti demek yenilik ve atılım demektir. AK Parti demek her alan bağımsızlık demektir. AK Parti demek yerli ve millilik demektir. Liderimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımızın önderliğinde ülkemize nice dev hizmetler kazandırdık. Yolları birbirine kavuşturduk, denizin altından geçtik, gökyüzünde tam bağımsız bir hakimiyet sağladık...

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız ile birlikte geçtiğimiz hafta tarihi bir ana tanıklık etmek için Mersin’deydim. Mavi Vatan’daki gücümüzü pekiştiren 4. sondaj gemimiz Abdülhamid Han’ı mavi sularımıza uğurladık. En büyük hayallerimizden birisi olan Türkiye’nin Otomobili TOGG’daki gelişmeleri bizzat yakından takip ediyorum.

Geçtiğimiz haftalarda Gemlik’te bizzat aldığım bilgiler beni çok heyecanlandırdı.

İnşallah göz bebeğimiz TOGG’umuzu çok kısa bir süre sonra yollarda göreceğiz... Demek istediğim şu ki; iktidarımız döneminde yapılan yatırımları, başarıları burada anlatmaya kalksam vaktimiz yeterli olmayacaktır. Hiç şüphe yok ki, bütün bu başarılar bir takım çalışmasının, bir gönül birlikteliğinin ürünü. Konya’mız sahip olduğu üretme, katma değer sağlama ve birliktelik kültürüyle bu başarılarda büyük paya sahip. Karapınar Güneş Enerji Santralimizde çalışmalar devam ediyor. Tamamlandığında Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise 5. büyük enerji santrali olacak Karapınar 1.000 MW elektrik üretimine katkı sunacak. Enerjimizi hem yenilenebilir kaynaklardan üretmeyi başaracağız hem de üretim süreçlerinde yerli kaynaklarımızı kullanarak ülkemize katma değer sağlayacağız. Ders kitaplarında tarımın merkezi olarak bilinen Konya’mız bugün nitelikli üretimin ve yüksek teknolojili ihracatın merkezi konumunda. Ateşli silahlar üretiminde 100 yılı aşkın bir tecrübeye sahip Huğlu, Beyşehir ve Üzümlü’ye ilave olarak şehrimize kazandırdığımız ASELSAN Konya Silah Sistemleri Fabrikası ile birlikte savunma sanayiinde cazibe merkezi olduk. Konya’mız 2021 yılında birim ihracat değeri 300-400 dolar bandına kadar yükselen savunma sanayiindeki yüzde 100’e yaklaşan artış oranıyla bu sektörde Türkiye’de en fazla ihracat gerçekleştiren dördüncü il konumunda. Son beş yılda yüzde 88,2 oranında artan savunma sanayii ihracatımızın önemli destekleyicilerinden olan ASELSAN’ın, kamu-özel sektör iş birliğinin en güzel örneklerinden birisi olarak Konya’ya kazandırılan fabrikasında halihazırda 97 mühendislik, 71 üretim ve imalat, 22 kalite departmanında olmak üzere toplamda istihdam edilen personel sayısı 266’ya ulaşmış durumda. ASELSAN Konya Silah Sistemleri Fabrikamız sahip olduğu yetenek, kabiliyet ve nitelikli işgücü açısından, ulusal ve uluslararası arenada örnek teşkil eden yatırımlardan birisi. Daha önce de sizlere ifade ettiğim gibi, sadece ülkemizin ihtiyacı olan silah ve silah sistemlerinin tasarım, üretim, pazarlamasını değil, tüm dost ve kardeş ülkeler için de ihtiyaç olabilecek ürünlerin üretilmesini sağlayacak. Türkiye’de gerçekleştirilen ateşli silahlar üretiminin %70’ini tek başına gerçekleştiren Huğlu, Beyşehir ve Üzümlü, ününü dünyaya duyurmuş durumda. Şehrimize kazandıracağımız Türkiye Silah Test Merkezi ile birlikte yalnızca üretimde değil aynı zamanda kalite ve sertifikasyonda da söz sahibi olacağız.”

SAİT ÇELİK

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum