Konya'nın güneşini Avrupa'ya satacağız

Konya'nın güneşini Avrupa'ya satacağız

MEDAŞ, Türkiye'nin ilk lisanslı güneş enerjisini santralini Konya'da kuruyor. MEDAŞ Genel Müdürü Önder Kazazoğlu, Konya'nın güneşini Avrupa'ya satacaklarını söyledi

Konya Ticaret Odası (KTO) Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıda güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji kaynakları hakkında bilgi verildi. Toplantıya KTO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk ve MEDAŞ Genel Müdürü Önder Kazazoğlu'nun yanı sıra çeşitli firma temsilcileri katıldı. Toplantıda ilk olarak söz alan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, enerji üretiminin önemine dikkat çekerek, yenilenebilir enerji ile ilgili yeni çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi. Cari açığın artmasında en önemli nedenlerden birisinin de enerji olduğunu belirten Öztürk, “Petrolümüz ve doğalgamız yok. Sürekli petrol çıktı, doğalgaz çıktı diye haberler çıkıyor. Fakat bunlara pek itibar etmemek gerekiyor. Petrolümüz yok ama başka enerji kaynaklarımız var. Enerji, rüzgar, kömür ve güneş enerjilerini iyi kullanmamız gerekiyor. Nükleer enerjiye ise en kısa sürede geçmemiz gerekiyor. Cari açık enerji üretimiyle kapatılır” dedi.
KONYA ENERJİ ÜSSÜ OLACAK
Konya'nın güneş enerjisi ve kömür enerjisinde önemli bir üretim potansiyeline sahip olacağını belirten Öztürk, “Karapınar'a termik santral kurulması planlanıyor. Yine Karapınar'a kurulacak olan, Enerji İhtisas Bölgesi enerji üretiminde önemli rol oynayacak. Bu yatırımlar şehrimiz için çok önemli” diye konuştu. Altyapıda özel sektör kavramının önemine dikkat çeken Öztürk, daha iyi bir yatırımla Konya'nın daha güçlü bir enerji alt yapısına sahip olması gerektiğini söyledi.
KONYA'NIN GÜNEŞİ AVRUPA'YA
MEDAŞ Genel Müdürü Önder Kazazoğlu ise Konya'nın güneşini Avrupa'ya satacaklarını belirterek, Konyalı yatırımcılara örnek olsun diye bu projeyi önemsediklerini söyledi. Kurulacak güneş enerji santralleriyle Konya'nın kazanacağını ifade eden Kazazoğlu, bu projeyi Konyalı firmaların geliştireceğini söyledi.
MEDAŞ olarak hedeflerinin “sıfır arıza” politikası olduğunu ifade eden Kazazoğlu, “Bu amaca ulaşmak için çok ciddi yatırımlar ve çalışmalar yapıyoruz. MEDAŞ'la ilgili söylentiler var. Bize her zaman ulaşabilirsiniz. Kapımız her zaman herkese açık. Ne zaman isterseniz arayabilirsiniz. Birlikte istişare ederek sorunlarımı çözeceğimize inanıyorum” dedi.
Konuşmaların ardından MEDAŞ Kurumsal İlişkiler Yönetmeni Abdurrahman Özkaynak ve MEDAŞ Çözüm Ortağı Proje Müdürü Sadık Verdiıoğlu, proje hakkında sunum ve tanıtım yaptı.
HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.