Konya’nın bu ilçeleri doğalgaza kavuşuyor: Tarih netleşti

Konya’nın bu ilçeleri doğalgaza kavuşuyor: Tarih netleşti

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise, Selçuklu payitahtı, baba ocağı, memleketi olan Konya’nın çevresini, havasını güzelleştirecek yeni yatırımları hemşehrileriyle paylaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Konya için güzel hizmetlere hep birlikte imza attıklarını belirterek, “Bu törenler hem bizler için, ülkemiz için, hem Konya için kıymetli törenler. Başarıların altına imza atmak, hepimiz için tarihe not düşmek çok önemli ve kıymetli. Bugün burada bulunan hazirunla birlikte 7 ilçemizin daha doğalgazla buluşması için imza töreni gerçekleşecek, bir başarı hikayesi gerçekleşecek. Sahada gezdiğimiz her yerde, sadece beldelerde değil; artık yaylalarda bile insanlarımız rahata ve konfora alıştığı için doğalgaz taleplerini dile getirmekte. Tabii 20 yıllık iktidarımız boyunca ‘işimiz insana hizmet etmek’ dedik ve insanlarımızın rahatı, huzuru ve konforu için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bugün burada yerel yönetimimiz, hükümetimiz ve özel sektörün işbirliği sayesinde Konya’mıza yaptığımız bir yatırımdan bahsediyoruz. Bu uyumun, bu güvenin ve istikrarın sayesinde elhamdülillah ülkemiz ve Konya’mız daha da gelişecek.” ifadelerini kullandı.

ilce-dglgz-14.jpg

VALİ ÖZKAN BAKAN KURUM’A TEŞEKKÜR ETTİ

Konya Valisi Vahdettin Özkan ise şunları kaydetti: “Şehrimiz açısından bayram sevinci oluşturacak bir faaliyetin icrasını hep beraber müşahede ediyoruz. Öncelikle bakanlığımıza çok teşekkür ediyoruz. Belediyelerimizin bu konuda bakanlığımızın perspektifi doğrultusundaki koşar adımları bütün vatandaşlarımız tarafından alkışlanmaktadır. Doğalgaz deyince çevresel değerlerin korunması, insanın yaşam kalitesinin artırılması gerçekten insanlarımızın, özellikle hanımefendilerin en uç noktadaki bütün ihtiyaçlar giderildikten sonra bu ihtiyacın da giderilmesi en insani ve yaygın bir talep olarak yükselmektedir.”

“KONYA’NIN DİLLERE DESTEN GÜZELLİĞİNE GÜZELLİK KATMAK İÇİN TOPLANDIK”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise, Selçuklu payitahtı, baba ocağı, memleketi olan Konya’nın çevresini, havasını güzelleştirecek yeni yatırımları hemşehrileriyle paylaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Konya’nın dillere destan güzelliğine güzellik katmak için bir araya geldiklerini kaydeden Bakan Kurum, “Selçuklu başkentini tertemiz ve yemyeşil bir istikbale taşımak için bir araya geldik. Konya’mızda 7 ilçemizde yürüttüğümüz hava temizliği projelerimizi ve doğalgaz çalışmalarımızı, çevre yatırımlarımızı sizlerle paylaşacağız. Tüm çevre yatırımlarımız, yeni projelerimiz Konya’mız için, kıymetli Konyalı hemşerilerimiz için hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

"KONYA’MIZ HER ZAMAN EN GÜZELİNİ HAK EDİYOR”

Bakan Kurum konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Konya’mız Anadolu’daki merkezi konumuyla, bereketli topraklarıyla, kültürü ve tarihi dokusuyla ecdadın bizlere emanetidir. Bu mirası zamanın ötesine taşımaya, saygıyla korumaya gayret gösteriyoruz. Çünkü bu ülke, bu şehir, Konya’mız, bizi büyük bir özveriyle saran bu tarihi doku her zaman en güzelini hak ediyor. Başta Konya’mız olmak üzere havasına, suyuna, taşına, toprağına sevdalı olduğumuz şehirlerimizi gençlerimize, yavrularımıza en güzel şekilde miras bırakabilmeyi arzuluyoruz. İşte bugün; hep birlikte, bir kez daha Konya’mızı güzelleştirecek, hava kalitesini iyileştirecek bir projeyi daha hayata geçirmenin heyecanı içerisindeyiz. Bu kapsamda: Akören, Çeltik, Derebucak, Doğanhisar, Güneysınır, Hüyük ve Taşkent’e doğalgaz hattımızı çekiyor, ilçelerimizi doğalgazla buluşturuyor, vatandaşlarımıza çok daha temiz bir hava imkânı sağlıyoruz. İnşallah bu yıl ve önümüzdeki yıl yapılacak yatırımlarla Konya’da doğalgaz kullanan ilçe sayımız 27’ye ulaşmış olacak. Konya’mızın yüzde 90’ı doğalgazı sıcak yuvalarında, iş yerlerinde rahatça kullanmış olacak. Böylelikle Konya’mızın havası daha güzel olacak. Yeşili çok daha güçlü olacak. Ülke ekonomisindeki yeri çok daha artacak.”

“KONYALI HEMŞEHRİMİZİN SAĞLIĞINI, SIHHATİNİ KORUYORUZ”

Geçtiğimiz sene son derece örnek bir hava kalitesi çalışması yaparak tarihi ve kültürel açıdan önemli olan şehir merkezinde 1.106 konutun doğalgaz dönüşümünü yaptıklarını hatırlatan Bakan Kurum, “İnşallah bu büyük projemiz ve bugün lansmanını gerçekleştirdiğimiz projelerimiz sayesinde; Konya’mızda hava kirliliğini sona erdiriyoruz. Katı yakıt kullanan alanların doğalgaz dönüşümünü hızlandırıyoruz. Hava kirletici emisyonları azaltıyoruz. Konya’mızın iklim değişikliğiyle mücadelesine katkı sağlıyoruz. Ve en önemlisi de Konyalı hemşerilerimizin sağlığını, sıhhatini koruyoruz. Kısacası Konyalı hemşerim çok daha temiz hava solusun diyoruz. Evlerimiz güvenle ısınsın diyoruz. Ben böylesine çevreci hedeflere, hayırlı hedeflere, güzel hedeflere en güzel şekilde hizmet edecek tüm projelerimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” açıklamasını yaptı.

“HER İL ESER SİYASETİMİZİN GÜNEŞYİLE YENİLENİYOR”

Özellikle sanayi alanlarının dönüşümü noktasında Konya’da çok özel, çok önemli projeler yürüttüklerini, köhnemiş sanayi alanlarını da şehrin dışına taşıdıklarını anımsatan Bakan Kurum, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde; toplam 500 bin sosyal konut, arsa ve işyerleriyle 800 bin bağımsız birimin çalışmalarını başlattık. Dün itibariyle, Sayın Cumhurbaşkanımız bizlere ‘altyapısı tamamlanarak milletimize sunduğumuz konut amaçlı arsa sayısını 1 milyona çıkarma talimatını’ verdiler. İnşallah TOKİ’mizle, İller Bankamızla, diğer birimlerimizin yoğun mesaisiyle arsalarımızı oluşturacağız, müjdesini de Cumhurbaşkanımız milletimize verecekler. Bu kapsamda Konya’mıza 7.655 konut kazandırıyoruz. 500 sanayi işyeri ve tam 11.390 konutluk ev yapmaya hazır arsamızı da hemşerilerimize sunuyoruz. Konya’da da bugün itibariyle 120 bin kardeşimiz başvurusunu yaptı. Hak sahiplerini belirledikten sonra inşallah 25 Ekim’de Türkiye genelinde temellerimizi atıp yeni evlerimizi, yeni iş yerlerimizi Konyalı hemşerilerimize süratle kazandıracağız. 20 yıldır doğusundan batısına, bu ülkenin dört bir köşesini güzelleştirdik. Çok şükür, büyük ve güçlü Türkiye yolunda azimle yürüttüğümüz çalışmalarımızla her il, eser siyasetimizin güneşiyle yenileniyor, yeni ve güçlü Türkiye yolunda büyüyor.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
18 Yorum