Konyalıların 72 yıllık tarihi değeri Merkez İmam Hatip Lisesini yıkmayın!

Konyalıların 72 yıllık tarihi değeri Merkez İmam Hatip Lisesini yıkmayın!

Konya'da son günlerde en çok konuşulan konular arasında “Merkez İmam Hatip'in çürük olduğu gerekçesiyle yıkılması” iddiası yer aldı. 1951 yılında Hacıveyiszade öncülüğünde inşa edilen okulun yıkılmaması konusunda kamuoyu oluşturuluyor

72 yıl önce Konya'nın manevi mimarlarından Hacıveyiszade Hoca Efendi öncülüğünde, Konya halkının yoğun çabalarıyla yapılan Konya Merkez İmam Hatip Lisesi'nin çürük olduğu gerekçesiyle yıkılacağı iddia ediliyor. Bu okul, o dönem Türkiye'de açılan 7 okuldan biri olarak biliniyor. Yine bu okulda Hacıveyiszade Hoca Efendi başta olmak üzere, birçok Konya aliminin öğretmenlik yaptığı biliniyor. Konya halkı, bu okulun yıkılmamasını, imkânlar dahilinde okul binasının güçlendirilmesini istiyor.

GÜÇLENDİRİLİYORSA GÜÇLENDİRİN, YIKMAYINwhatsapp-image-2023-07-18-at-11-27-27.jpeg

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Konya Şube Başkanı Dr. Süleyman Kamil Akın, konu ile ilgili Merhaba Gazetesi'ne özel açıklamalarda bulundu. Başkan Akın, “Bu bina riskliyse öncelikli olarak performans analizi yapılmalı” dedi. Performans analizine göre iki kararın alınabileceğini söyleyen Akın, “Bina ya güçlendirilir, ya yıkılır. Güçlendirme maliyetinin oranına göre yıkım kararı verilir. Bu okul, anıt bir bina. Biz, öncelikli olarak imkân varsa, binanın güçlendirilmesini isteriz. Çünkü burası toplumsal hafızanın olduğu bir yer. İnsanların anılarının olduğu bir yer. Güçlendirilebiliyorsa bina, yıkmayın. Şehrin hafızası için burası çok önemli” şeklinde konuştu.

whatsapp-image-2023-07-18-at-11-33-03.jpeg

OKULUN TARİHÇESİ

Okul, Cumhuriyetten önce,genel kültür ve din bilimlerinin birlikte okunması bakımından benzeri olmayan ve zamanla gelişerek ülkemizde önemli bir boşluğu dolduran bu mektepler,oluşum,gelişim ve içerik itibariyle,çağın gerektirdiği insan ve din görevlisi tipini yetiştiren kurumlar olarak tarihteki ve gönüllerdeki yerini aldı. 1924 yılında çıkarılan ve değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen Tevhid-i tedrisat Kanunu gereğince kurulmuş olan İmam Hatip Mektepleri,1951 yılına kadar mektep,kurs vb.isimlerle açılıp kapanarak devam etmiş,1951 yılında İmam Hatip Okulları olarak bugünkü şekliyle yeniden açıldılar. Konya İmam Hatip Okulu Türkiye'de açılan 7 okuldan birisi olarak 29.Ekim.1951 tarihinde, şimdiki binamızın bir sokak güneyinde, daha önce polis mektebi olarak kullanılan bir binada eğitim-öğretime başlamıştır. Bu bina halen o zamanki şeklini, hatta dış boyasını bile koruyarak yaşıyor. 1952 yılında şimdiki binalarımızın bulunduğu ve o zaman stadyum olarak kullanılan arsa satın alınmış, içindeki İdman Yurdu Kulübünün binasına taşındı.

whatsapp-image-2023-07-18-at-11-27-28.jpeg

Aynı yıl,şimdiki B Blok binasının temeli, şehrin manevi mimarlarından Hacıveyiszade Mustafa KURUCU Hocaefendinin ve Konya'nın ileri gelenlerinin dualarıyla atıldı, bir yılda bitirilerek Konya İmam Hatip Okulu ilk binasına kavuştu. Okulda başta Hacıveyiszade hocamız olmak üzere, Konya'nın önde gelen birçok alimi öğretmen olarak görev aldı. 1958 yılında aynı bahçe içerisinde Yüksek İslam Enstitüsü olarak kullanılan binanın (A Blok) temeli, yine Hacıveyiszade hoca efendi ile birlike kalabalık bir katılımla atılmış, 1962 yılında öğretime açılmıştır. 1974 yılında Yüksek İslam Enstitüsü'nün Meram yolundaki yeni binasına taşınmasından sonra bu bina da (A Blok) İmam Hatip Lisesi'ne verildi. 1979 yılında C Blok olarak kullanılan binamız Türk Anadolu Vakfı'nca yaptırılarak Konya İmam Hatip Lisesi'nin hizmetine sunulmuş, ilk defa kız öğrenciler kaydedilerek bu binada eğitime başlandı. 1987 yılında Devlet Parasız Yatılı binamız Milli Eğitim Bakanlığı'nca yaptırılarak faaliyete geçti. 1963 yılında Devlet Parasız Yatılı bölümü açılmış, yatılı öğrenciler 1987 yılına kadar B Blok bodrumunda, çatısında, Cıvıloğlu binasında ve A Blok'un 3. ve 4. katlarında kaldı. 14 Haziran 1973 tarihinde çıkarılan 1739 sayılı Mili Eğitim Temel Kanunu ile "İmam Hatip Okulu" ismi "İmam Hatip Lisesi" olarak değiştirilmiştir. Bundan önce liselerin fark derslerinden sınava girerek Üniversitelere girebilen mezunlarımız, bu kanundan sonra kendi diplomalarıyla kazandıkları her fakülteye girme hakkını elde ettiler. İmam Hatip Liseleri 3 Mart 1924 gün ve 430 sayılı Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nun 4 Maddesi gereğince 13.10.1951 tarih ve 60l Sayılı Müdürler Komisyonu kararınca 1951 yılında bugünkü şekliyle açılmış ve 1739 sayılı Milli Eğitim Kanunu'nun 32. maddesi gereğince kanun teminatı altına alındı.

whatsapp-image-2023-07-18-at-11-28-01.jpeg

16 Ağustos 1997 tarihinde dönemin iktidarı tarafından çıkarılan 4306 sayılı sekiz yıllık kesintisiz öğretim yasası ile okulumuzun orta bölümü kapatılmış ve sadece lise bölümü hizmet vermeye devam etti. Okul, bakanlığın 12/06/2017 tarih ve 72847249-20-E 8792952 sayılı bakan onayı ile 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında başlamak üzere "Özel Program ve Proje Uygulayan Okullar" listesine alınarak bakanlık kararı ile "Fen ve Sosyal Bilimler Programı Uygulayan Okullar" içerisine dahil olarak merkezi sınavla Liseye Giriş Puanı İle öğrenci alan okullar içerisindeki yerini aldı.

EMRE ÖZGÜL

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum