Konyalılar trafikte sabırsız: Acele giden ecele gider!

Konyalılar trafikte sabırsız: Acele giden ecele gider!

Konyalıların trafikte sabırsız ve aceleci olduğun söyleyen Trafik Kültürü Öğretmeni Mehmet Uçar, “Gideceğiniz yere 1 saat sonra gitseniz ne olur? Acele giden ecele gider. Bayramımız yasa dönmesin” dedi

16 Haziran Pazar günü başlayacak olan Kurban bayramı tatili için, bazı sürücüler dün akşamdan itibaren yola çıkmaya başladı. Birçok sürücü de bugün sabah yola çıkmaya başlayacak. Her bayram olduğu gibi bu bayramda da karayollarında araç trafiği yoğunluğu yaşanacak. Kendi aracı ile seyahat etmeyi tercih edecek olanlar kadar; otobüs firmalarını tercih edenler de olacak. Geçtiğimiz yıllardaki Kurban Bayramlarında yapılan tüm uyarılara rağmen, kazalar kaçınılmaz olmuş, can ve ağır mal kayıpları yaşanmıştı. İkazlara rağmen dikkatsiz ve aceleci davranan sürücülere karşı tedbir almak ve bilinçli bir şekilde yolculuğa çıkmak gerekiyor.

4-1-1.jpg

300 KİLOMETREDE BİR MOLA VERİN

Trafik Kültürü Öğretmeni Mehmet Uçar, yapılan tüm uyarılara rağmen bayramda yolların kan gölüne döndüğüne işaret etti. Bayramın yasa dönmemesi gerektiğini dile Mehmet Uçar, “Yola çıkacak sürücüler, muhakkak uykusunu alsın. Kimse yorgun bir şekilde yola çıkmasın” çağrısında bulundu. Sıklıkla sürücülerin dinlenmiş bir şekilde yola çıkmasının gerekliliğine işaret eden Uçar, “Kamu çalışanlarının tatili cuma mesai bitimi sonrası başladı. Mesaiden çıkar çıkmaz yola çıkan sürücüler oldu. Bugün yola çıkacak olan sürücüler olacak. Acele etmemek gerekir. Yolculuk zamanlamasının çok iyi ayarlanması gerekir” dedi. Araç bakımı yapılmadan yola çıkmanın risklerine değinen Trafik Kültürü Öğretmeni Mehmet Uçar, “Bayram gezisi, ziyareti hasret gidermek için yapılır. Aile bireyleriyle birlikte vakit geçirmek için vardır bayramlar. Hasret gidermek için vardır bayramlar. Trafikte o kadar sabırsızız ve aceleciyiz ki... Sonra istenmeyen ölümlü ve ağır yaralanmalı, maddi kayıplı kazalar oluyor. Bayramlar yasa dönüyor. Trafikte lütfen aceleci olmayın. Trafik kurallarını ihmal etmeyin. Hatalı sollamadan uzak kalın. Hız sınırını aşmayın. Gideceğiniz yere 1 saat sonra gitseniz ne olur? Acele giden ecele gider. Allah korusun. Her 300 kilometrede bir muhakkak mola verin. Aracınızı uygun bir yere çekin, vücudunuzu ve ayaklarınızı dinlendirin. Rahat bir nefes alın. Her şeyden önemlisi trafikte sabırlı olun. Trafik mesafesini asla kaçırmayın. Ve ne olur emniyet kemerlerinizi takın. Hem sürücüler hem de araç içinde yolculuk yapan diğer vatandaşlar emniyet kemerini ihmal etmesin. Emniyet kemeri, hayat kurtarır. Bu gerçeği aklınızdan çıkarmayın” diye konuştu.

4-2.jpg

KAFEİNLİ VE ASİTLİ ÜRÜN TÜKETEREK YOLA ÇIKMAYIN!

Trafik kazalarına sadece trafik kuralı ihlallerinin değil, cep telefonuyla meşgul olmanın da davetiye çıkardığını aktaran Trafik Kültürü Öğretmeni Mehmet Uçar, ayrıca şunları kaydetti: “Lütfen seyir halindeyken telefonla uğraşmayın. Atın telefonu bir kenara. Son dönemde trafik kazaları neden oluyor bir bakmak gerekir. Telefon detayını herkes görecek. Telefon ile uğraşmak, seyir halindeyken telefonla konuşmak sürücünün dikkatinin dağılmasına ve sonrasında da kazaların yaşanmasına sebep oluyor. Birçok sürücü, uyumamak, yorgun düşmemek adına kafinli, asitli ürünler tüketiyor. Alkollü zaten yola çıkılmaz. Lütfen trafiğe kafeinli, asitli ürünler tüketerek de çıkmayın.” Bayram gezisi ve ziyareti için otobüsü tercih edecek vatandaşlara da uyarılarda bulunan Uçar, belgeli firmaların seçilmesi gerektiğini dile getirdi. Zaman zaman haberlere konu olan bir meseleden de uzak durulması gerektiğini ifade eden Uçar, bazı firmaların yoğunluktan fazla yolcu taşıyabileceğini söyleyerek, konuşmasını şu cümlelerle noktaladı: “Hizmette aksaklığın olmaması gerek. Bayram süresince denetimler sıklaştırılmalı. Acil ve ilk yardım ekiplerinin tam donanımlı yollarda olması gerekir. Yağış olan bölgelerde gerekli tedbirlere ehemmiyet gösterilmeli.”

EMRE ÖZGÜL

Kaynak:Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum