Konyalı Songül Yüksel için kampanya

Konyalı Songül Yüksel için kampanya

Dört yıldır yaşadığı Danimarka’dan daha uzun süre Türkiye’de kaldığı gerekçesiyle sınırdışı edilecek Songül Yüksel’e 16 bin kişi Facebook’ta destek verdi, siyasetçiler devreye girdi

Danimarka’ya ‘uyum sağlayamadığı’ gerekçesiyle Türkiye’ye gönderilmek istenen lise birinci sınıf öğrencisi 18 yaşındaki Songül Yüksel için kamuoyunu harekete geçirme çalışmaları sonuç veriyor. 2009 yılında babaannesi ve kardeşiyle yaşadığı Konya’dan, babasının yanına Köge kentine gelen Songül kısa zamanda yeni ülkesine alıştı. Milliyet.com'un haberine göre, Danca öğrenip çeşitli derslerde en yüksek notu alan Songül 18 yaşına gelince hakkında sınırdışı edilme kararı alındı. Bir önceki sağcı hükümet tarafından çıkarılan uyum yasasına göre aile birleşiminde yer alan ‘kişi hangi ülkeye daha intibaa edebiliyor” maddesine dayanarak Songül’ün annesinin sağ olması ve 14 yıl Türkiye’de kalmış olması gözönüne alınarak mahkeme tarafından geri gönderilmesi kararı alındı.

ADALET BAKANLIĞI'NA İLETİLECEK

Karar okul yönetimi, öğretmenleri ve tüm öğrenciler tarafından resmi makamlara yazılan birer yazıyla protesto edildi. Facebook’taki destek sayfasına birkaç gün içinde 16 bin kişi destek verdi. Polisin bu hafta içinde Songül’e “Bu ay sonunda ya kendin ülkeyi terkedersin ya da gelir seni tutuklar sınırdışı ederiz” haberini vermesi siyasetçileri harekete geçirdi.Hükümete dışardan destek veren Birlik Listesisözcüsü Johanne Schmidt-Nielsen, Adalet Bakanı Karen Haekkerup ile konuşacağını açıkladı. Hükümet ortaklığından yeni ayrılan Sosyalist Halk Partisi’nin uyum sözcüsü Karina Lorentzen da ‘en yüksek notu almak bile yeterli olmuyorsa bir göçmenin uyum sağlaması için ne göstermesi gerektiğini anlayamadığını’ belirtti. Yasayı çıkaran ana muhalefet partisi Liberallerin uyum sözcüsü İnger Stöjberg, böyle örnek bir öğrencinin davasına dik bakmak yerine daha yumuşak davranılması gerektiği konusunda Adalet Bakanı’nı kendisiyle hemfikir olduğunu düşündüğünü ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.