Konyalı şeker pancarı üreticisi umutlu

Konyalı şeker pancarı üreticisi umutlu

2022 yılı pancar alım fiyatı en düşük bin 450 TL olarak açıklandı. KONPADER Başkanı Ahmet Bestil, “Çiftçiler olarak beklentimiz bin 700 TL’ydi ancak bu rakamın da çiftçi için iyi olduğunu söyleyebiliriz” dedi. Konyalı üreticinin rekolte beklentisi yüksek

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, 2022 yılı pancar alım fiyatını açıkladı. Kirişçi, 2022 yılı pancar alım fiyatının geçen yıla göre yüzde 245 artırılarak 1450 TL/ton olarak belirlediklerini kaydetti. Kirişçi, ayrıca pancar üretim kotasını tamamlayan üreticilere ton başına 50 TL kota tamamlama primi verileceğini belirterek, “Böylece 2022 yılı pancar alım fiyatı 1450 TL/ton olmuştur” dedi. Çiftçiler pancar alım fiyatını bin 700 lira olarak beklediklerini ancak 1450 TL’nin de sevindirici olduğunu belirtti. Konu ile alakalı gazetemize açıklamalarda bulanan Konya Pancar ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği (KONPADER) Başkanı Ahmet Bestil, “şeker pancarı yetiştiren çiftçiler olarka fiyat beklentimiz 1700 TL idi ancak açıklanan fiyat çiftçileri çok memnun etmese de beklentilerimizin çok da altında değil” dedi.

FİYAT BEKLENTİMİZİN ÇOK ALTINDA DEĞİL

Pancar alım fiyatını bin 700 TL olarak açıklanmasını beklediklerini dile getiren Ahmet Bestil, “Şeker pancarı üreten çiftçilerimizin beklentileri bin 700 liraydı ancak taban alım fiyatı bin 450 lira olarak açıklandı. Bunun yanında ortalama 180 lira da polar (şeker oranı) farkı olacaktır. Ton başına 100 lira nakliye desteği veriliyor. Çiftçimiz pancar küspesini satıyor, küspenin fiyatı da 350 liraydı, onu da 450 olarak bekliyoruz. Çiftçiler olarak açıklanan pancar alım fiyatından memnunuz en azından ürünümüzü ederinin çok altında fiyat açıklanmadı” diye konuştu.

ŞEKER PANCARINDA HASAT BAŞLADI 

Üreticilerin şeker pancarı hasadına başladığını belirten Bestil, “Çiftçilerimiz yaklaşık 1 haftadır tarlada şeker pancarı sökümüne başladılar. Bu yıl hasatları oldukça bereketli geçiyor. Çiftçilerimiz tarlalarında çalışıyorlar bu yıl çiftçimizin rekolte beklentisi yüksek durumda. Geçen yıla göre açıklanan fiyatlar çiftçimizi memnun etti herkes ekmiş olduğu ürünün karşılığını alacak inşallah verim daha çok artar. Ülke olarak geçirdiğimiz bu zor günlerde bizlerde ülke ekonomisine katkı sağlamış oluruz” ifadelerini kullandı. 

BİR DÖNÜM ARAZİDEN 20 TON ÜRÜN

Şeker pancarında bu yıl rekoltenin yüksek olduğunu belirten KONPADER Başkanı Ahmet Bestil, sözlerini şöyle tamamladı: “Şu an çiftçilerimiz tarlalarında pancar sökümü ile uğraşıyorlar vatandaşlardan aldığımız bilgiler bu yıl şeker pancarı veriminin yüksek olduğunu gösteriyor. Yaklaşık olarak 1 dönüm araziden 20 tona yakın şeker pancarı çıkarıyoruz. Bu durum çiftçimizi çok sevindirdi. Sökümlerden hemen sonra vatandaşımız şeker fabrikalarına ürününü satmaya başlayacak. Çiftçimizin tarlasında emek vererek yetiştirdiği ürünün karşılığını aldığı zaman daha çok üretmeye başlayacaktır üretimin tüm ülkeye fayda sağlayacaktır. İnşallah önümüzdeki yıllarda alım fiyatları gübre fiyatları daha makul seviyelere çekilirse çiftçimiz daha çok üretecektir.” 

SAİT ÇELİK

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.