Konyalı öğrenciler kilosu 75 bin lira olan çiçeği okulda üretiyor

Konyalı öğrenciler kilosu 75 bin lira olan çiçeği okulda üretiyor

Konyalı öğrenciler yeni bir üretim başarısına imza attı. Kilosu 75 bin lira olan çiçeği üreten öğrenciler takdir topladı.

Konya’nın Çumra ilçesinde Çatalhöyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri safran bitkisi üretiyor.

Okulun meslek dersi öğretmenlerinden ziraat yüksek mühendisi Ali Ceviz ile tarım makineleri ve teknolojileri yüksek mühendisi Ümit Kavaklı danışmanlığında tarım alanı öğrencileri ile beraber hem sera ve hem de tarla şartlarında uygulamalı olarak safran tarımı yapılıyor.

aa-20221124-29530236-29530226-cumrali-ogrenciler-okulda-safran-uretiyorlar.jpg

Öğrencilerin bin bir emekle yetiştirdiği safranlar hasadın ardından ülkedeki başta ilaç ve gıda sektöründe kullanılmak üzere firmalara gönderiliyor.

Okul Müdürü Muhittin Tosun, yaptığı açıklamada, safran üretiminin Çumra'da, özellikle küçük tarım arazisi bulunan ancak kalabalık aileler için iyi bir gelir kaynağı olabilecek alternatif bir tarım ürünü olduğunu belirtti.

aa-20221124-29530236-29530228-cumrali-ogrenciler-okulda-safran-uretiyorlar.jpg

Bu anlamda tarım alanı öğrencileri ile beraber hem sera ve hem de tarla şartlarında uygulamalı olarak safran tarımı yapıldığını ifade eden Tosun, şunları kaydetti:

"Safran soğanının ekiminden, tarımına, çiçek haşatından çiçeklerinin kurutulmasına, soğan elde edilmesine, esans üretimine ve ticaretine kadar bütün üretim aşamaları öğrencilerimize uygulamaları ile birlikte öğretiyoruz. Çiçek hasat sezonunun sonuna yaklaştığımız bu günlerde çiçekler öğrenciler tarafından erken saatlerinde toplanıp, yine öğrenciler tarafından çiçek organları tasnif edilerek kurutulup ve uygun saklama koşullarında bekletilerek satışa hazırlanmakta."

aa-20221124-29530236-29530235-cumrali-ogrenciler-okulda-safran-uretiyorlar.jpg

Safranın kilosu piyasada 75 bin liradan satılıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum