Konyalı milyonlarca insana en kritik çağrı! Lütfen buna dikkat edin

Konyalı milyonlarca insana en kritik çağrı! Lütfen buna dikkat edin

Konyalı milyonlarca insana en kritik çağrı yapıldı. Herkesin buna dikkat etmesi gerekiyor.

KOSKİ’den yapılan açıklamada, Konya’daki yer altı su rezervinin ve baraj doluluk oranının iyi durumda olduğu fakat kısmi basınç düşüklüğünün yaşanmaması için tasarruflu su tüketiminin büyük önem taşıdığı vurgulandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, aşırı sıcaklar, bahçe sulaması ve gereksiz su tüketiminin, su hizmetinin ağırlaşmasına sebebiyet vermesi nedeniyle bir uyarı mesajı yayınladı. Yayınlanan mesajda, Konya’daki yer altı su rezervinin ve baraj doluluk oranının iyi durumda olduğu fakat kısmi basınç düşüklüğünün yaşanmaması için tasarruflu su tüketiminin büyük önem arz ettiği vurgulandı.

Son yılların en sıcak günlerinin yaşandığı bugünlerde, su tüketiminin pik yaptığı saatlerde bahçe sulaması ve gereksiz su tüketimi, içme-kullanma su ihtiyacı hizmetinde aksaklıklara neden olabiliyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, gereksiz su kullanımından kaçınılması ve sulamanın gece veya sabah erken saatlerde yapılması konusunda bir dizi uyarılarda bulunuldu.

BİLİNÇLİ TÜKETİM VURGUSU

Konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Son yılların en sıcak yaz mevsimini yaşadığımız bugünlerde su tasarrufu çok büyük önem arz etmektedir. Su kullanımında hizmetlerimizin daha sağlıklı ve kesintisiz devamı için abonelerimize sulama konusu başta olmak üzere su tasarrufu konusunda dikkatli olmalarını hatırlatmak istedik. Verimli bir kış ve ilkbahar yağışları sonucu yer altı ve yer üstü su rezervi açısından oldukça iyi durumdayız. Fakat su ihtiyacının pik yaptığı saatlerde yapılan bahçe sulaması, gereksiz su kullanımı gibi hususlar su hizmetini ağırlaştırmaktadır. Gün içerisinde yapılan bahçe sulaması ve gereksiz su kullanımı su şebekesinden fazla su çekeceğinden şebekede basınç düşmesine yol açmakta, bu da içme-kullanma su hizmetini yavaşlatmaktadır. Sulamanın özellikle içme-kullanma su ihtiyacının pik yaptığı saatler dışında; sabah erken saatler veya gece yapılması ve gereksiz su kullanımından kaçınılması, su hizmetinin kesintisiz devamını sağlayacaktır. Türkiye’ye örnek olan bilinçli su tüketimi çalışmalarımızdan çok iyi geri dönüşler alıyoruz. Su hizmetinde örnek şehir seçildik. Bu özelliklerimizin kazanılmasında abonelerimizin çok ciddi katkıları oldu. Bu hassasiyetin artarak devam edeceğine inanıyor, sağlıklı günler diliyoruz.”

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.