Konyalı çiftçiler sevinecek! Fiyat yükseliyor

Konyalı çiftçiler sevinecek! Fiyat yükseliyor

Türkiye genelinde tarımsal üretim yapan çiftçiler bu yıl belirlenen buğday alım fiyatına tepki gösteriyor. Son günlerde alım fiyatının yükselişe geçmesi sevindirdi.

Türkiye Ürün İhtisas Borsası paylaşım yaptı. Buğday, mısır ve arpa fiyatlarındaki değişkenlik şaşırttı. Konyalı çiftçiler tarafından hububat fiyatları dikkatle takip ediliyor. Tarım ürünlerinin listelendiği Türkiye Ürün İhtisas Borsası, Buğday, Mısır, ve Arpa fiyatlarını açıkladı. Buna göre, yeni sezona hızlı başlayan Hububat piyasası yükselişte.

hasat.jpg

TÜRKÜYE GENELİNDE HUBUBAT PİYASASINDA SON DURUM BELLİ OLDU

Ekmeklik buğday: Hububat piyasasında son işlemin gerçekleştiği "Buğday Ekmeklik Beyaz 2.Sınıf" ürünler; 3 Haziran Pazartesi 9,40 TL/kg'den açılmış ve ağırlıklı ortalama fiyatı 9,41 TL/kg, 7 Haziran Cuma günü ağırlıklı ortalama fiyatı 8,98 TL/kg olmuştur. Tüm Ekmeklik Buğday ürünlerinde haftalık işlem ortalaması ise 9,13 TL/kg olarak fiyatlandırılmıştır.

Makarnalık buğday: Hububat piyasasında son işlemin gerçekleşmesiyle birlikte "Buğday Makarnalık Düşük Vasıflı" ürünler; 4 Haziran Salı 8,50 TL/kg'den açılmış ve ağırlıklı ortalama fiyatı 8,50 TL/kg, 6 Haziran Perşembe günü ağırlıklı ortalama fiyatı 9,05 TL/kg olmuştur. Tüm Makarnalık Buğday ürünlerinde haftalık işlem ortalaması ise 8,86 TL/kg işlem gördü. Buna göre fiyatlardaki fiyat artışı gözlerden kaçmadı.

Mısır: Yeni haftaya hızlı başlayan mısır yükselişe geçti. Pazartesi 7,80 TL/kg'den açılan ve ağırlıklı ortalama fiyatı 7,88 TL/kg olan Mısır'ın Cuma günü ağırlıklı ortalama fiyatı 8,02 TL/kg olmuştur. Haftalık işlem ortalaması ise 7,98 TL/kg'den işlem gördü

Arpa: Son işlemin gerçekleştiği arpa fiyatları yatay seyrinde seyretti. Pazartesi 6,90 TL/kg'den açılan ve ağırlıklı ortalama fiyatı 6,90 TL/kg olan Arpa'nın haftalık işlem ortalaması ise 6,90 TL/kg'den işlem gördü.

Hububat fiyatlarının kısmi olsa bile artışa geçmesi Konyalı çiftçileri sevindirdi.

Kaynak:Haber Merkezi