Konya'da SGK personeli iş yükünden şikayetçi! Maaşlara zam istiyorlar

Konya'da SGK personeli iş yükünden şikayetçi! Maaşlara zam istiyorlar

Konya SGK personel iş yükünden şikayetçi oldu. Çalışanlar maaşlara zam istiyor.

Türk Büro-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Mesut Özden ve Türk Büro- Sen Üyeleri taleplerini duyurmak için SGK Konya İl Müdürlüğü önünde açıklamalarda bulundu. Basın açıklamasına Türkiye Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi İsmail Çelik, Türk Büro-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Mesut Özden, Türk Büro-Sen Konya 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Efe, Türk İmar-Sen Konya Şube Başkanı Hamdi Altunbaş ile Türk Büro - Sen üyeleri ile SGK çalışanları katıldı.

adsiz.jpg

MAĞDURİYETLER İVEDİLİKLE GİDERİLMELİ

Türk Büro Sen’in kurulduğu günden bu güne, “bizim ilkemiz önce ülkemiz” diyen, sorumlu sendikacılığı kendine yol ve yöntem olarak belirlemiş Türkiye sevdalılarının meydana getirdiği bir sivil toplum kuruluşu olduğuna dikkat çeken Türk Büro-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Mesut Özden, “Bildiğiniz üzere 2 milyon 250 bin vatandaşımızı ilgilendiren, kamuoyunda EYT olarak bilinen emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili Kanun TBMM’den geçerek kanunlaşmış, uygulamada kadrosu 38 bin olmasına rağmen fiilen 23 bin personel ile rutin iş yükü kamu ortalamasının üzerinde olan SGK çalışanlarıyla EYT’li vatandaşımıza 1-2 ayda aylık bağlanması istenmektedir. Yıllık ortalama aylık bağlama kapasitesi 400 bin olan kurumda olması gereken personelin yaklaşık yüzde 50 eksiğiyle hizmet veren kurumda 6 yıllık işin 1-2 ayda yapılması istenilmektedir. Böyle bir iş yükünün, hiçbir karşılığı olmadan SGK çalışanlarından istenmesi, beklenmesi dünyanın her yerinde angaryadır. Angarya da Anayasamıza göre suçtur” dedi.

İSİM VERMEDEN MEMUR-SEN’İ ELEŞTİRDİ

Özden şu görüşleri savundu: “Sendikamız “insanı yaşat ki devlet yaşasın” ülküsüne de sıkı sıkıya inanmış bir sendikadır. Bu nedenle, SGK çalışanlarının kendilerine yüklenen iş yükünün karşılığı dahi olmayan; 3 ayda bir yapılması öngörülen ödemeye ilişkin yasal düzenlemenin ivedilikle TBMM’den geçmesini, Ayrıca yukarıda belirtmiş olduğumuz diğer taleplerimizin karşılık bulması için Türk Büro Sen olarak her platformda çalışmalarımız özveri ile devam etmektedir. Bugün SGK çalışanlarının özlük haklarının bu durumda olmasının sorumlusu 12 senedir toplu sözleşme masasında memurların ve SGK çalışanlarının haklarını aramayan yetkili etkisiz sendikadır. SGK çalışanlarını içinde bulundukları düşük ücret ve maaşlardan kurtaracak yer toplu sözleşme masasıdır. SGK çalışanlarının mağduriyetlerinin ivedilikle giderilmesi amacıyla, haklı ve ısrarlı taleplerimizin takipçisi olacağımızı ve somut adım atılmasına yönelik görüşmelerimizin devam edeceği kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
20 Yorum