Konya'da Selçuklu'lar konuşulacak

Konya'da Selçuklu'lar konuşulacak

Konya'nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi tarafından, Selçuklu Devleti'nde bilim ve düşünce hayatının tartışılacağı sempozyum düzenleniyor

Anadolu Selçuklu Devletine başkentlik yapan Konya'da, bu devlet ile aynı adı taşıyan merkez Selçuklu İlçe Belediyesi, Cumhurbaşkanlığı himayesinde Selçuk Üniversitesi işbirliği ile “2. Uluslar Arası Selçuklu Kültür ve Medeniyeti - Selçuklularda Bilim ve Düşünce" konulu sempozyum düzenliyor.
Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, organizasyonda görev alacak yetkililerle birlikte düzenlediği basın toplantısında, 20-22 Ekim tarihlerinde yapılacak sempozyum hakkında bilgi verdi. Sahip oldukları vefa duygusu ve tarih bilincinin kendilerine kültürel değerlerin yaşatılması sorumluluğu verdiğini belirten Başkan Altay, Selçuklu Belediyesi'nin tarihi, doğal, kültürel mirasa sahip çıkarak her fırsatta vefasını göstermeye kararlı olduğu için sempozyumu organize ettiğini söyledi. Başkan Altay, Selçuklu kültür ve medeniyetinin yeniden doğuşuna katkı sağlayacak sempozyuma Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere, Türk Tarih Kurumu, Türkiye İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), İslam Konferansı Teşkilatı İslam, Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) ile Tarihi Kentler Birliği'nin destek verdiğini kaydetti.

"SEMPOZYUM SONUÇLARI TARİHE IŞIK TUTACAK"
60'ın üzerinde yerli ve yabancı bilim adamının tebliğ sunacağı sempozyumun Türkiye ve üzerinde bugün 27 devletin bulunduğu Selçuklu coğrafyasının kültürel anlamda gündemini oluşturacak boyutta bir organizasyon olacağını ifade eden Başkan Altay, “1071'de Malazgird Zaferi ile İslam fetihlerini yeniden canlandırarak İslam'ın yeni bir yükseliş ve genişleme devrini başlatmış Selçukluların yayıldığı 10 milyon kilometrekarelik alanda üzerinde bugün 28 devlet kurulmuş ve Selçuklu tarihi bu devletlerin ortak geçmişini oluşturmaktadır. Selçuklular döneminde bilim ve düşünce alanındaki büyük hamleler, yeni bir devrin açılışını temsil etmektedir. Dünya ölçeğinde etki yaratmış beyinler yetiştiren ve gelişmekte olan İslam medeniyetinin mirasını devralarak daha ileri düzeye taşıyan Selçuklu'nun bize söyleyeceği çok şey olduğunu düşünüyoruz. Selçuklu bu sempozyumda bize kendini anlatacaktır. Geleceğimize ışık tutan bir medeniyetin ihtişamı, bir kez daha tarihin belleğinde yer edecektir. Sonuçları bilim dünyasına ışık tutacak bu sempozyum, kültürel ve tarihi mirasımızın geleceğe yansıtılması anlamında da kalıcı etkileri olacaktır” dedi.
Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Demirci de, Selçukluların mirasına Türkiye'den başka sahip çıkacak devletin ortada görünmediğini, Türkiye'de de öncelikle bu devletin adını taşıyan Selçuk Üniversitesi, Selçuklu Belediyesi ve Konya'nın bu tarz organizasyonlar yapacağını bildirdi.
Her şeyden önce Selçukluların manevi mirasına sahip çıktıklarını göstermek istediklerini dile getiren Doç. Dr. Mustafa Demirci, Selçuklu kültür ve medeniyetini akademik dünyanın gündemine getirmek istediklerini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.