Konya'da ortak meclis toplantısı

Konya'da ortak meclis toplantısı

Konya Ticaret Odası (KTO), Konya Sanayi Odası (KSO) ve Konya Ticaret Borsası (KTB), AK Parti'nin Konya'da aldığı yüzde 70 oy oranı temsilinin hizmet olarak yansımasını istiyor

Konya Ticaret Odası (KTO), Konya Sanayi Odası (KSO) ve Konya Ticaret Borsası (KTB), AK Parti'nin Konya'da aldığı yüzde 70 oy oranı temsilinin hizmet olarak yansımasını istiyor.
KTO, KSO ve KTB Haziran Ayı Meclis Toplantısı'nı birlikte gerçekleştirerek, bir ilke imza attı. Konya Ticaret Borsası'ndaki toplantıda Meclis Başkanları divanda, Yönetim Kurulu Başkanları da sırada oturarak birlik beraberlik fotoğrafı verdi. Meclis toplantısından, bundan böyle Konya meselelerinde ortak hareket etme kararı çıktı. Toplantıda ilk olarak konuşan Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı M. Uğur Kaleli, Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Borsa olarak, ilki gerçekleştirilen toplantının Konya'ya hizmet olarak yansıması temennisinde bulunarak, “Konya ürettiği ürün çeşidiyle dünyanın neresinde olursa olsun her ülkenin ihracatını karşılayacak potansiyele sahiptir. Devam eden projelerin kısa sürede tamamlanması ilimizin ekonomik ve sosyal hayatı açısından son derece önemlidir. Bu süreçte Konya'ya KOP İdaresi Başkanlığı'nın kurulacak olmasını önemsiyoruz. Tarımsal altyapı sorunlarını halletmiş bir Konya'nın bölgesinin ve ülkesinin olduğu kadar yakın coğrafyasının da ihtiyaçlarına cevap verecek konuma ulaşacaktır. Yine Konya'nın büyük sermaye yatırımlarına ihtiyacı vardır. Konya'ya yabancı sermaye kazandırma konusunda birlikte çalışmaya hazırız. Tarımsal altyapısını tamamlamış, kümelenmesini sağlamış, lojistik sorunu, mesleki eğitim sorunu, ulaşım sorunlarını halletmiş Konya, Türkiye'nin 2023 vizyonuna ulaşmada önemli katkıyı sağlamış olacaktır” dedi. Kaleli, “Bundan böyle herkesin halkın sesine kulak vererek kendine yeni bir rota çizmesi ve enerjisini geleceğin daha iyi Türkiye'si için harcaması gerekir” şeklinde konuştu.
Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ise, sanayi ve ticaretin önemine dikkat çekerek, sanayicilerin üreten, ülkesine değer katan, istihdam sağlayan insanlar olduğunu belirterek, “Türkiye'nin geleceği sanayi ve ticarettedir. Güçlü bir Türk sanayisi, daha güçlü bir Türkiye demektir” dedi. Türkiye'nin 2023 vizyonunda yer alan 500 milyar dolar ihracat, 2 trilyon dolar milli gelir hedefinde Konya'nın yerinin çok önemli olduğunu anlatan Büyükhelvacıgil, Konya sanayisinde yıllar içerisinde çok önemli gelişmeler yaşandığını, bugün Konya'nın dünyanın en önemli markalarına üretim yaptığını söyledi. Konya Organize Sanayi Bölgesi'nde yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Büyükhelvacıgil, “Konya birlik ve beraberlik içerisinde önemli noktalara gelmiştir. Bu birlikteliğin sürdürülmesi halinde 2023 yılında bir merkez şehir olmamızın önünde hiçbir engel yoktur. Konya bugün 167 ülkeye ihracat gerçekleştiren, Türkiye ihracat sıralamasında 14. sırada yer alan bir şehirdir. Önümüzdeki yıllarda daha üst sıralarda yer almak istiyoruz. Bu hedef için odamızın yürüttüğü kümelenme çalışmaları ve diğer projeler de devam etmektedir” dedi.
KONYA ENERJİ ÜRETEN İL HALİNE GELMELİ
12 Haziran seçimlerinde kullanılan oyların yüzde 95'inin TBMM'de temsil ediliyor olmasının Türk demokrasisi açısından son derece önemli olduğunu söyleyen Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk de, “Millet iradesinin meclise yansımasını yeni sivil bir anayasayla taçlandırılmasını bekliyoruz” dedi. Seçimlerde iktidar partisine Konyalı seçmenin yüzde 70 gibi yüksek oranda destek verdiğini hatırlatan Başkan Öztürk, bu temsilin şehre hizmet olarak yansımasını beklediklerini söyledi. Dünya ticaretinde önümüzdeki dönemde tarımın payının düşeceğini, sanayinin payının ise artacağını anlatan Öztürk, “Gelecek 10 yılda dünya ticaretinin 34.3 trilyon dolar olması bekleniyor. Türkiye ve Konya olarak bu pastadaki payımızı artırmak için çalışmalıyız” şeklinde konuştu. Konya'nın bugün ulaştığı ihracat rakamlarının Konya potansiyeli göz önüne alındığında yetersiz olduğunu ifade eden Öztürk, “Gelişmemiz için finansa erişim sorunu, ulaşım altyapısı sorunu, nitelikli eleman sorunun çözülmesi gerekir. Konya aynı zamanda enerji tüketen il konumundan çıkarak, enerji arzı sağlayan il haline gelmesi için çalışmalar yapılmalı” dedi. Öztürk, müşterek meclis toplantısının 2023 hedefine ulaşılmasında önemli rolünün bulunduğunu ifade etti.
Müşterek meclis toplantısına Konya Ticaret Odası Meclis Başkanı Seyit Karaca, Konya Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Şekeroğlu ve Konya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Çevik birlikte başkanlık etti. Toplantıda söz alan meclis üyeleri de, bu birlik ve beraberliği sağlayan oda ve borsa yöneticilerine teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.