Konya'da organik dinkel buğdayı yetiştiriliyor

Konya'da organik dinkel buğdayı yetiştiriliyor

Yüksek ve nemli alanlarda yetişen ve ''gluten'' adlı proteine karşı alerji nedeniyle gelişen çölyak hastalığı olan kişiler tarafından tüketilen ''Dinkel Buğdayı''nın Konya'da deneme üretimi yapılıyor

Yüksek ve nemli alanlarda yetişen ve ''gluten'' adlı proteine karşı alerji nedeniyle gelişen çölyak hastalığı olan kişiler tarafından tüketilen ''Dinkel Buğdayı''nın Konya'da deneme üretimi yapılıyor.

Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Konya'da iki yıl önce başladıkları organik tarım çalışmaları kapsamında çiftçilerle birlikte sözleşmeli olarak bir çok ürünün organik üretimini yaptıklarını söyledi.

2009 yılında Almanya'dan getirdikleri 5 kilogram Dinkel buğdayının ekimini yaptıklarını, olumlu sonuç almaları üzerine 2010 yılında 3 dekar araziye 200 kilogram Dinkel buğdayı ektiklerini anlatan Ataiyibiner, Avrupa'nın birçok ülkesinde çölyak hastaları için yetiştirilen bu buğdayın, Konya'da ilk kez kendileri tarafından yetiştirildiğini vurguladı.

Türkiye'deki çölyak hastalarının yurtdışından gelen Dinkel buğdayını tükettiğini, Dinkel buğdayının maliyetinin oldukça yüksek olduğunu ifade eden Ataiyibiner, Türkiye'deki çölyak hastalarının Dinkel buğdayını daha ucuza tüketmesini sağlamak için Konya'da bu ürünün deneme ekimini yaptıklarını bildirdi.

-''İLK NUMUNELER, İSTENİLEN ŞARTLARA UYGUN''-

Dinkel buğdayının yüksek ve nemli alanlarda yetiştiğini açıklayan Ataiyibiner, ''Buğdayın bölgedeki adaptasyonunun nasıl olacağını bilemiyoruz. Bu nedenle şu an sadece belli bir alanda deneme üretimini gerçekleştiriyoruz. Geçen yıl aldığımız sonuçlar oldukça iyiydi. Bu yıl da aynı sonucu almamız halinde bölgedeki çiftçilerle sözleşmeli olarak üretimini yapabiliriz'' dedi.

Bu yıl ekimi yapılan arazinin önceki yıllarda ekim yapılan araziye göre daha yüksek ve nemli olduğunu belirten Ataiyibiner, yağışların da yeterli olduğunun altını çizerek, bu yıl  verimi bol kalitesi yüksek Dinkel buğdayı elde edebileceklerine inandıklarını söyledi.

Geçen yıl gerçekleştirilen ekimin ardından hem çiftçilerin hem de un fabrikalarının kendilerinin arayarak, Dinkel buğdayının yetişme şartlarını sorduğunu açıklayan Ataiyibiner, şunları kaydetti:

''Bir un fabrikasına deneme amaçlı, laboratuar şartlarında incelenmesi için numune gönderdik. Yapılan incelemeler sonucunda Dinkel buğdayının, istenilen şartlara uygun olduğunun teyidini aldık. Bu yıl ekim yaptığımız bölgenin yüksekliği 1400 metre civarında, nem oranı yüksek bir alan. Bu yıl itibariyle numunelerin daha iyi çıkacağını tahmin ediyoruz. Yağışın da bunda etkisi var. Dinkel buğdayını ilk yetiştirdiğimizde 1'e 10 civarında verim aldık. Bu yıl ekim yaptığımız alanda geçen yılın üstünde bir verim alacağımıza inanıyorum.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.