Konya'da imar planları uygulanmıyor!

Konya'da imar planları uygulanmıyor!

İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Dr. Süleyman Kamil Akın, "İmarlı ve depreme dayanıklı yapılaşmada tüm şehir birlikte hareket etmeliyiz" dedi.

Konuyla ilgili başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm ilçe belediyelerini göreve davet eden İMO Konya Şube Başkanı Dr. Süleyman Kamil Akın, açıklamasına şöyle devam etti: “Özellikle köyden kente dönüşün ve nüfus artışının hızlandığı 80’li yıllarda yapılmış, denetimden uzak, derme çatma konutlar şehirlerimizi boğmuş; tedbir ve sorumluluk almadığımız sürece de boğmaya devam edecektir. Şehir merkezlerindeki sağlıksız yapılaşma hem şehir yaşamını, hem de vatandaşımızın hizmet alma kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Sağlıklı yapı stoğu ile kentleşmenin sağlanması için oluşturulan 6306 sayılı kanunun uygulanması ile kolayca çözülebilecek birçok sorun ise maalesef çözülememekte ve giderek büyümektedir. Bu isteksiz ve sorumluluk almaktan uzak durmayı tercih eden yaklaşım sebebi ile belediyelerimiz tarafından yapılan imar planları uygulanamamakta; başta sağlık ve eğitim tesisleri olmak üzere pazar yerleri, park, yollar gibi ihtiyaçlar karşılanamamaktadır".

DEPREME DAYANIKLI KONUTTA OTURMA HAKKI ELLERİNDEN ALINIYOR

Deprem gibi etkiler karşısında riskli yapıların bulunduğu birçok imar parselinde uygulamaya geçilemediğini ifade eden Akın, "Bir-iki ev sahibinin aile içi çekişmesi, kuru inadı ve en önemlisi açgözlülüğü yüzünden uygulamaya geçilememekte, parsel paydaşları ve mahalle halkı Belediyelerimizin kanun ile sağlanan birçok enstrümanı kullanma konusundaki çekimserliği sebebi ile göz göre göre mağdur edilmektedir. Sonuçta milyonluk konutların yanında hala 40 yıl önceki yaşamı devam ettirmek zorunda kalan insanlarımızın depreme dayanıklı, konforlu konut ve yaşam alanı ile hizmet alım hakkı elinden alınmaktadır. Yapı güvenliği ile sağlıklı kentleşmenin sağlanması amacı ile çıkarılan 6306 Sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunun, ilgili kanunu ve uygulama yönetmeliğini bir kez bile okumamış belli odaklarca rantsal dönüşüm kanunu olarak lanse edilmeye çalışılması ve algı oluşturulması ise anlaşılabilir değildir" sözlerini kullandı. 

"BELEDİYELERİ GÖREVE DAVET EDİYORUM"

Kentin ortasında ambulans, itfaiye, belediye hizmet araçlarının giremediği yerlerin olduğunu aktaran Akın, "Sağlıklı olmayan riskli yapıların olduğu çökelti alanları ne ülkemize, ne de güzel Konya’mıza yakışmamaktadır. Geçen yıl ilimizde meydana gelen ve yapının çökmesi ile babaanne ve 2 torununu kaybettiğimiz üzücü olayların tekrar yaşanmaması; sağlıklı, güvenilir konutların oluşturduğu mahallelerin ve kentin oluşturulması için 6306 sayılı kanun ile sağlanan hak ve yaptırımların başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm İlçe Belediyelerince kullanılması bir keyfiyetten öte zorunluluk haline gelmiştir. Bu konuda başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm İlçe Belediyelerini göreve davet ediyorum. Mülk sahiplerini de bu konuda mutlaka üzerlerine düşeni yapmaya çağırıyoruz. Unutmayalım ki, geç kaldığımız her gün hizmet etmekle yükümlü olduğumuz Konyalı hemşerilerimizin sağlıklı ve güvenilir yapılara ve çevreye kavuşmasının önüne geçiyoruz!’’


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum