Konya'da düğün salonu ücretlerine yüzde 150 zam geldi!

Konya'da düğün salonu ücretlerine yüzde 150 zam geldi!

Konya düğünlerini olumsuz etkileyen bir fiyat artışı da Konya'daki düğün salonlarında yaşandı. Konya'da düğün salonlarına yüzde 150 zam geldi.

Konya'da düğün salonu fiyatları, geçen yıla oranla yüzde 150 oranında arttı. Hayat pahalılığı nedeniyle vatandaş artık ikramlı düğün yapamıyor. 500 kişilik pastalı bir düğün ortalama 50 bin TL'ye, pilavlı bir düğün de 100 bin liraya mal oluyor.

4-1-9.jpg

Düğün sezonu açıldı. Konya'da artık eskisi gibi gösterişli, ikramlı ve geniş katılımlı düğünler yapılamıyor. Hayat pahalılığının artmasından ötürü insanlar masraf etmek istemiyor. Düğünlerde davetlilere ikram edilen geleneksel Konya düğün pilavı da fiyat artışından ötürü verilemiyor. 3-5 bin kişilik pilavlı düğünler yerine 300-500 kişilik düğünler yapılıyor. Sezonu olmasına rağmen Konya'da salonlara olan talep, geçen yıla oranla hayli düştü.

ESKİSİ GİBİ DÜĞÜN PİLAVI VERİLEMİYOR

Gökçen Düğün Salonu ve Yemek Organizasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uğur, geçen yıla oranla işlerinde yüzde 60-70 oranında azalma olduğunu ifade etti. İnsanların alım gücünün düştüğünü dile getiren Uğur, insanların daha ekonomik salonlara yöneldiğini kaydetti. “Kır düğünleri genellikle fiyatından dolayı iptal ediliyor” diyen Uğur, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Konya pilavı da eskisi gibi düğünlerde ikram edilemiyor. Önceden 3 bin 5 bin kişilik yemekler yapılırdı.

4-3-mehmet-ugur.jpg

Şimdi en fazla 300-500 kişilik yapılıyor. 500 kişilik yemekli bir düğünün maliyeti, 80 ile 150 bin lira arasında değişir. Salonun konumuna göre fiyatları değişiyor. Bir pastalı düğünün fiyatı da yine salonun konumuna, ismine, kişiye göre 30 ile 70 bin lira arasında değişiyor. Düğün salonu fiyatı, geçen yıla oranla yüzde 150 oranında arttı. Geçen yıl 130 program yapmıştık. Bu yıl, şimdiye kadar 40 program yaptık. Sezonun bitmesine 2 ay var. Temmuz biraz hareketli olur. Ağustos ve Eylül ayında bir hareketlilik şimdilik gözükmüyor. Seçim de işlerin azalmasında etkili oldu. Millet, seçimi de bekliyor. Düğün yapacaklar, erken rezervasyon yaptırsın. Salon fiyatları daha da artabilir. Elinizi çabuk tutun.”

DÜĞÜN SALONU FİYATLARI YÜZDE 150 ORANINDA ARTTI

Kardelen Düğün Salonu sahibi Abdurrahman Akay ise düğün sezonunun açıldığını söyledi. Salona olan talebin geçen yıla oranla biraz daha düşük olduğuna dikkat çeken Akay, salonların pahalandığına vurgu yaptı.

4-4-abdurrahman-akay.jpg

Salon fiyatlarının geçen yıla oranla yüzde 150 oranında arttığını belirten Akay, “Fiyatlar, kişi sayısına, yemekli olup olmadığına göre değişiyor. Her şey pahalandı. Konya'da geleneksel olarak verilen Konya düğün pilavının fiyatı çok yüksek. Mesela biz, işlerimiz ve talep azaldığı için düğünden nişan ve kınaya döndük. Başka çaremiz yoktu. Masraflar ağır. Gösterişli düğünler eskide kaldı. İnsanlar, bugün düğünlerini borçla harçla yapıyor. Konya'da 500 kişilik bir düğün salonu fiyatı 25-30 binden aşağı değil. Allah, milletin yardımcısı olsun” şeklinde konuştu.

EMRE ÖZGÜL

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum