Konya'da 23 Nisan coşkuyla kutlandı

Konya'da 23 Nisan coşkuyla kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 91. yılı tüm Türkiyede olduğu gibi Konyada da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Konya’da da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nin açılmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün bugünü çocuklara armağan etmesiyle kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın bu yıl 91.’si düzenlendi.

Konya’daki kutlamalar çerçevesinde Vali Aydın Nezih Doğan, Karatay Cengiz Topel ve Selçuklu Mareşal Mustafa Kemal İlköğretim Okulu yöneticilerini, öğretmen ve öğrencilerini makamında kabul etti. Öğrencilerle bir süre sohbet eden Vali Aydın Nezih Doğan, öğrencilere çeşitli hediyeler verdi. 23 Nisan’da Valilik makamına bir çocuğun oturtulması geleneği de devam etti. Vali Aydın Nezih Doğan’ın makamına Karatay Cengiz Topel İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Bekir Barkın oturdu. Bekir Barkın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın sadece Türkiye’de yaşan çocukların değil dünya çocuklarının bayramı olduğunu söyledi. 23 Nisan’da bazı yerlerde çeşitli kutlamalar yapılırken, Filistin ve Irak gibi yerlerde çocukların bağımsızlık mücadelesi verdiklerini, Pakistan gibi ülkelerde sel felaketinin yaralarını halen sarmaya çalıştıklarını, bazı bölgelerde de açlıkla mücadele ettiklerini hatırlattı. Bekir Barkın, dünya çocuklarının yüzlerinin gülmesi için büyüklerinden daha çok çalışmalarını istedi.

Konya Valiliği’ndeki programın ardından etkinlikler Anıt Alanı’nda devam etti. Anıt’taki programa Vali Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Garnizon Komutanı Tümgeneral Orhan Turfan, sivil ve askeri erkan, çeşitli ülkelerden gelen çocuklar, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kutlama programı Anıt alanına çelenk konulmasının ardından Konya Atatürk Stadyumu’ndan devam etti. Günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, 23 Nisan 1920’de TBMM’nin kurulmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün bugünü dünya çocuklarına armağan ettiğini belirterek, “23 Nisan sadece Türkiye değil, dünya çocuklarının mutlu günüdür. Bugünün amacı, çocuklarımıza vatan ve millet sevgisini göstermektir. Atatürk, bağımsızlığın ve millet vicdanının önemini bugünde vurgulamış ve bugünü bayramla taçlandırmıştır” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin’in konuşmalarının ardından Konya genelindeki çeşitli okullardan öğrenciler çeşitli şiirler okudu. Ardından resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında ve 1. Uluslararası Rumi Çocuk Oyunları’na katılan öğrenci ve antrenörlere,  protokol tarafından plaket verildi.

Konya Atatürk Stadyumu’ndaki kutlama töreni öğrenciler tarafından hazırlanan halk oyunu sergileri ve çeşitli gösterilerle son buldu.

AKYÜREK’İN KOLTUĞUNA BALCI OTURDU

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle koltuğunu Orgeneral Bedrettin Demirel İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi Nesibe Nur Balcı'ya devretti. Balcı, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Yusuf Yılmaz, Okul Müdürü Gülizar Erbaş, öğretmenleri ve arkadaşları ile birlikte Başkan Akyürek'i makamında ziyaret etti. Makamını Nesibe Nur Balcı'ya teslim eden Akyürek, tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı. Konya'da eğitim alanında son yıllarda önemli çalışmalar yapıldığını hatırlatan Başkan Akyürek, 7 yılda önce 70 kişilik sınıflarda okuyan çocukların artık 30-40 kişilik sınıflarda okuduğunu, hedeflerinin önce tüm okullarda 30 kişilik sınıflar, ardından da tekli eğitim olduğunu söyledi. Temsili Başkan Nesibe Nur Balcı ise oturduğu başkanlık makamında halka yararlı olmaya çalışacağını, Konya'nın gelişimi için mevcut projelere yenilerini ilave edeceğini belirtti.
Programın sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Nesibe Nur Balcı, arkadaşları ve öğretmenlerine çeşitli hediyeler verdi.

 

RASİM ATALAY

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.