Konya SGK memurlarından eylem! Maaşlarına zam istiyorlar

Konya SGK memurlarından eylem! Maaşlarına zam istiyorlar

Konya SGK memurları maaşlarına zam istiyor.

Konya Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanları tam gün iş bırakma eylemi gerçekleştirerek, özlük haklarını geri istediklerini dile getirdiler.

Konya SGK İl Müdürlüğü binası önünde SGK Çalışanlarının gerçekleştirdiği eyleme; Büro-İş Sendikası Konya İl Temsilcisi Mehmet Barlık, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Konya İl Temsilcisi Özgür Ulaş Yiğit, Eğitim-İş sendikası yönetim kurulu üyeleriyle birlikte diğer sendika üyeleri katıldı.

4-4.jpg

İş bırakma eyleminde konuşan Büro İş Sendikası İş Yeri Temsilcisi Mehtap Soyuduru Çiçek, SGK çalışanları olarak özlük haklarını geri istediklerini belirterek, “Uzunca bir süredir Sosyal Güvenlik Kurumu; 3600 Ek Gösterge, EYT ve Yapılandırma kanunları ile gündemde olmayı sürdürüyor. Bu süreçte Kurum personelinin mağduriyetleri de artarak devam ediyor. Öyle ki asgari ücret düzeyinde olan maaşlarla hayatını idame ettirmeye çalışan kurum personelinin; iş yoğunluğuna, mobbinge ve yaşanan strese dayanacak gücü kalmamıştır. Psikolojik sorunlar başta olmak üzere kalp krizine varıncaya kadar birçok sağlık sorunu baş göstermiştir. Yeni atanan memur arkadaşlarımız göreve başladıktan kısa bir süre sonra istifa ederek memleketlerine geri dönmektedirler. Neden mi? Maaşlarımız kiralarımızı ödemeye dahi yetmemektedir. Maalesef bugüne kadar hükümet tarafından SGK personelinin kronikleşmiş sorunlarını çözecek ve mağduriyetini giderecek tek bir somut adım atılmadı. Kaldı ki sayın bakanının ‘müjde’ olarak açıkladığı saatlik mesai ücretinin 51 TL’ye artırılması kanayan yaraya tampon bile olmaz. Biz kalıcı çözümler istiyoruz” dedi.

TALEPLERİ SIRALADI

Çiçek, saatlik mesai ücretinin net 100 TL’ye çıkarılmasını istediklerini ifade ederek,

“Bizler ağır mevzuat ve bunca iş yükü ile boğuşurken bizlere reva görülen nedir? Ortalama 11 bin 500 TL maaş, saati 51 TL olarak müjdelenen mesai ücretleri, yetersiz personel ile çalışmadır. TBMM tatile girmeden bir torba yasa da bizim için istiyoruz. Torbasını biz göndermeye hazırız. 2011 yılında çıkarılan 666 sayılı KHK ile bir bir yok edilen özlük haklarımızı geri istiyoruz. İkramiye ve ek ödemelerimizi, Sosyal güvenlik tazminatını, Uzmanlık kadrosunu,3600 Ek Göstergeyi, Büyükşehir Farkını, Kira Yardımını, Saatlik mesai ücretinin de net 100 TL’ ye çıkarılmasını istiyoruz” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum