Konya Mimarlık Festivali 22 başlıyor

Konya Mimarlık Festivali 22 başlıyor

Türkiye’nin alanında ilk ve tek mimarlık festivali olan Konya Mimarlık Festivali 2022, 3 Ekim Dünya Mimarlık Günü nedeniyle Kültür Park’ta gerçekleştirilecek olan açılış töreni ile başlıyor.

Türkiye’nin alanında ilk ve tek mimarlık festivali olan Konya Mimarlık Festivali 2022, 3 Ekim Dünya Mimarlık Günü nedeniyle Kültür Park’ta gerçekleştirilecek olan açılış töreni ile başlıyor.

Dünya Mimarlar Birliği’nin her yıl Ekim ayının ilk pazartesi olarak belirlediği Dünya Mimarlık Günü’nü Mimarlar Odası Konya Şubesi “Bu Kentte Mimarlık Var!” diyerek Ekim ayına yayılan bir dizi etkinlik ile “Konya Mimarlık Festivali” başlığı altında ile kutlamaya başlamasının 5. Yılında KMF 22’ yine dolu dolu geçecek. Dünya Mimarlar Birliği’nin uluslararası çapta ilan ettiği “Sağlık İçin Tasarım” temasıyla yola çıkılan ve 3-4 Ekim’de Kültür Park’ta organize edilen “6. Kentte Mimarlık Sergisi”nde kentin mimarlık pratiğine katkıda bulunan özel sektör ve kamu projeleri sergilenecek ve bu projeler sektör temsilcilerinin yanı sıra kentli ile de buluşmuş olacak. “Sanatçı Mimarlar Sergisi” ise mimar olup sanatın her alanında faaliyet gösteren mimarlarımızın el emeği eserlerini sergileyecekleri bir ortam haline gelecek.

DOLU DOLU GEÇECEK

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Mimarlar Odası Konya Şube Başkan Armağan Güleç Korumaz, KMF 22’nin ana hedefinin Konya’daki mimarlık faaliyetinin kentli ile buluşmasının hedeflenmesi olması dolayısıyla tüm Konyalıları 3-4 Ekim’de Kültür Park festival alanına davet etti. Korumaz, “Konya Mimarlık Festivali 22’nin 3-4 Ekim Kültür Park etkinliklerinin bir diğer ayağı ise geçen sene de yoğun ilgi ile karşılanan atölyeler olacak. Şehrimiz bünyesindeki üniversitelerde yer alan Mimarlık bölümü öğrencilerini hedeflese de Kültür Park’ta vakit geçiren hemşerilerimizin de paydaş olabileceği birbirinden eğitici ve nitelikli atölyeler her yıl olduğu gibi yine bu yıl da festival alanında yer alacak. Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyelerinin düzenlediği Hat, Tezhip, Kalemişi, Resim ve Eskiz atölyeleri, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyelerinin hazırladığı Seramik, Konya Teknik Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyelerinin hazırladığı Strüktür, Eskiz, Drama, Moda, Sıfır Atık atölyeleri, mimar üyelerimizin bizzat yürütücü olacağı Sinema, 3D Yazıcı, VR atölyeleri, Geleceğin Bİlimi gibi teknoloji ve mimarlığın ortak noktasında yürütülecek atölyeler hem mimarlık eğitimi hem de mimarlık üretimi noktasında sektöre destek olacak. Konya Fotoğraf Amatörleri Derneği (KONFAD) tarafından düzenlenecek olan Mimari Fotoğraf Atölyesi’nin yanı sıra özel sektörde yer alan firmaların yapı malzemeleri ile uygulamalı yapacakları workshoplar ile KMF 22’ 2 gün boyunca festival alanında dolu dolu geçecek. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında her iki günde de KIZILAY mobil kan verme merkezi ile festival alanında yer alacak. Konyalı hemşerilerimiz ve üyelerimiz Konya Mimarlık Festivali 22’nin diğer programlarına Dünya Mimarlık Günü’nü Ekim ayı boyunca organize ettiği etkinlik takvimi ile taçlandıracak olan web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden ulaşılabilir” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.