Konya kültürü korunmalı

Konya kültürü korunmalı

Türkiyenin aktif bir ülke olması noktasında Konyanın manevi ruhuna dikkat çeken Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konyanın bu ruhu korunmalı ve gelecek nesillere aktarılmalıdır

Türkiye’nin aktif bir ülke olması noktasında Konya’nın manevi ruhuna dikkat çeken Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Konya’nın bu ruhu korunmalı ve gelecek nesillere aktarılmalıdır. Kültürel kimlik yok olmamalı” dedi.

 

 

Aday tanıtımı için Konya’ya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, akşamda yemekte basın mensupları ve partililerle bir araya geldi. Dedeman Otel’de gerçekleşen akşam yemeğine Vali Aydın Nezih Doğan, AKP Konya Milletvekilleri Mustafa Kabakçı, Ayşe Türkmenoğlu, Harun Tüfekçi, Kerim Özkul, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Konya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, AKP İl Başkanı Ahmet Sorgun ve çok sayıda idari ve mülkü amir ile davetliler katıldı.

Yemekten sonra kısa bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, çalışmalarında güçlü bir duaya ihtiyaç duyduklarını bu amaçla fırsat buldukça dostlarla bir araya gelmeye çalıştıklarını kaydetti. Tarihin akışına yön vermiş milletlerin sorumluluktan kaçamadığını ve bu sorumluluğun tarihi bir ödev olarak hissedildiğini aktaran Davutoğlu, “Ayrıca toplumsal zemin sağlamsa ve iyi bir kanaat önderleri de varsa bu tarihi sınavdan millet başarıyla çıkar. Ama bunlar yoksa tarihin çarkları arasında ezilir. Türkiye’nin bu anlamda tarihi sorumluluğu çoktur. Bugün Balkanlar’da, Ortadoğu’da, Orta Asya’da, Afrika’da yaşayanlar Anadolu’yu bir kurtarıcı bir şifa kaynağı olarak görüyorlar. Bu anlamda Türkiye’yi hiçbir zaman acziyetliği yakıştıramıyorlar. Türkiye’den beklentilerinin sınırı yok. Onun için artık Türkiye yanlış yapmaması gerekiyor. Türkiye’ye karşı bu sevgi büyük bir güç potansiyelidir. Şuanda bu güç potansiyelini harekete geçirmeye çalışıyoruz. Bu noktada Türkiye olarak seçimler yaklaşıyor, imkânlarımız kısıtlı mantığıyla bu beklentileri görmezden gelemeyiz” dedi. Davutoğlu, bu güç birliğinin top ve tüfekle değil fikirle, stratejik akılla, güçlü bir ekonomiyle gerçekleştireceklerini de aktardı. Konya’nın bu anlamda önemli bir yer olduğunu aktaran Bakan Davutoğlu, “Hz. Mevlana’nın Belh Şehri’nden Konya’ya gelmesi ve onun manevi ruhunun tüm Balkanlar’a ve Ortadoğu’ya yayılması Konya’nın başkent olmasıyla mümkündü. Bu nedenle Konya’nın bu ruhu korunmalı ve gelecek nesillere aktarılmalıdır. Kültürel kimlik yok edilmemelidir. Hızlı Tren’in faaliyete geçmesiyle ilk başkentle son başkent birleşecektir. Böylece manevi ve kültürel ruh bu iki şehrin katkılarıyla dünyaya taşınacaktır. Konya’nın uluslararası bir kültür şehri olması içinde tüm gücümüzle çalışacağız” dedi. Bu anlamda rektörlere de çağrıda bulunan Bakan Davutoğlu, Konya’nın manevi ve kültürel ruhunun daha iyi anlaşılması için birinci sınıflarda Konya kültürünü ve tarihini anlatan bir dersin konulmasını istedi.

HASAN AYHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.