Konya kadavradan organ naklinde Avrupa ikincisi

Konya kadavradan organ naklinde Avrupa ikincisi

Numune Hastanesi Yoğun Bakımlar Sorumlusu Dr. Ayhan Onur, Konya'nın 2009'un ilk 47 gününde kadavradan yapılan 6 nakille Türkiye'de birinci, Avrupa'da ise İspanya'dan sonra ikinci sırada geldiğini kaydetti.

Onur, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2009 yılında Konya il merkezinde kadavradan 6 nakil gerçekleştiğini, bu rakamın çok iyi bir sonuç olduğunu söyledi.
Konya'da kadavradan nakil konusunda ciddi bir atılım olduğunu belirten Onur, nakillerin bu şekilde gitmesi halinde Konya'da önümüzdeki 10 yıl içinde böbrek nakli bekleyen hastanın kalmayacağını ifade etti.
Nakil konusunda 3 yıldır bir mücadele verildiğini, bu sürecin sadece 2 yılının eğitimle geçtiğini vurgulayan Onur, ''ilk organ nakli konusunda kendisinden destek istediğimiz aile bize silah çekmişti. Ancak bu durum gazetecilerin de desteğiyle şimdi çok değişti. İnsanlar karşılıksız yardım etmeyi seviyor'' dedi.
Yakınlarının cenazesini toprağa veren kişilerin birilerinin hayatını kurtarmak için fedakarlık yapmaya hazır hale geldiğini dile getiren Onur, şunları kaydetti:
''Önce kişilerin bize güven duymasını sağladık. Onları ikna etmek zor oluyor. Hastaları için yapılacak başka bir şeyin kalmadığına inandıkları anda organ bağışına sıcak bakıyorlar. İnsanları üzmemek ve sık boğaz etmemek gerek. Bu yüzden herkesin ilgilenebileceği bir konu değil. Artık öyle bir yapı oluştu ki, hasta yakınları bile bize bağış konusunda destek olabiliyor. Bunun sonucunda Konya ilk 2009'da 47 günde yapılan 6 kadavradan nakille Türkiye birincisi, Avrupa'da ise İspanya'dan sonra ikinci sırada geliyor.''
Onur, organ bağışı konusunda görüşülen kişilerin yüzde 50'sinin konuya ılımlı yaklaştığını belirterek, ''ilk başlarda sosyolojik yapı itibariyle Konya'da organ bağışı konusunda başarılı olunamayacağı düşünülüyordu. Ancak biz bu düşünceyi yıktık. Tıbbi olarak yapılacak bir şey kalmayan hastaların organlarıyla başkalarını yaşatabilmek için çalışıyoruz'' diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.