Konya için uyuşturucu uyarısı

Konya için uyuşturucu uyarısı

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, “İl ve ilçe bazlı yapılan uyuşturucu risk analizlerinde maalesef Konya’mız en riskli 15 ilimizden birisidir. Karatay ilçemiz de en riskli ilçelerimizden bir tanesi” dedi. 

Gelecek Partisi Konya İl Başkanlığı Sosyal Politikalar Başkanlığı “Bağımlı olma, özgür ol!” sloganıyla düzenleyeceği panelle Gelecek Partisi’nin uyuşturucu ile mücadele modelini anlatacak. 

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici programla ilgili yaptığı açıklamada “Maalesef Türkiye son yıllarda uluslararası uyuşturucu ticaretinde “transit ülke” konumundan “hedef ülke” “pazar ülke” konumuna geçmiştir. Yani uyuşturucu tüketiminin ve kullanımının arttığı bir ülke haline gelmiştir. Açıklanan birçok veri maalesef uyuşturucu kullanımının Türkiye’de hızla arttığını ortaya koymaktadır. Uyuşturucuyla ilgi işlem gören şüpheli sayısı 2020 yılında yaklaşık 231 bin kişi iken bu sayı 2021 yılında 294 bin kişi olmuştur. Bir yılda uyuşturucu suçuyla ilgili işlem gören şüpheli sayısı 63 bin artmıştır. Yine Adalet Bakanlığı verilerine göre 2021 yılında ceza infaz kurumlarındaki yaklaşık 297 bin tutuklu ve hükümlüden 100 bini uyuşturucu madde bağlantılı suçlardan tutuklu ya da hükümlüdür. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklamada “…haftada ortalama 5 bin uyuşturucu satıcısını veya imalat yapanı gözaltına alıyoruz…”  cümlesi de ülkemiz açısından durumun vahametini en yetkili ağız tarafından ortaya koymaktadır” iddiasında bulundu. 

BU TEHLİKE HER YERDE

Ekici “Şehirlerdeki uyuşturucu kullanımının tespit edilmesi amacıyla atık su analizleri yapılmaktadır. Dünya Uyuşturucu Birliği tarafından analiz sonuçları yayınlanmaktadır. 2019 yılında 18 ilimizde atık su analizleri yapılmıştır. Atık su analiz sonuçlarına göre İstanbul her dönem dünyada 2. sırada, Adana ise daima ilk 5 şehir içerisinde yer almaktadır. İl ve ilçe bazlı yapılan uyuşturucu risk analizlerinde maalesef Konya’mız da en riskli 15 ilimizden birisidir. Karatay ilçemiz de en riskli ilçelerimizden bir tanesi. Uyuşturucu tehlikesi şehrimizde ve ilçemizde, yani hemen yanımızda. Çocuklarımızın ve gençlerimizin yaşadığı her yerde: Okulunda, dershanesinde, fakültesinde, caddesinde, kafeteryasında, AVM’sinde” dedi.

PARTİ FARKI GÖZETMEKSİZİN

Uyuşturucu ile mücadeleyi de yarınları kurtarmak için verilen bir kurtuluş savaşı olarak gördüklerini anlatan Ekici, şunları söyledi: “Uyuşturucu ile mücadelede önleyici tedbirler ve mücadele çok önemli. Aileler başta olmak üzere tüm toplumsal kesimlerde uyuşturucu tehdidine yönelik farkındalık, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları uyuşturucuyla mücadelenin toplumsal temelini oluşturmaktadır. Bu çerçevede Gelecek Partisi Konya İl Başkanlığı olarak teşkilat üyelerimizin aileleri başta olmak üzere tüm hemşehrilerimizin bilinçlenmesine katkı sağlamak ve iktidara geldiğimizde uyuşturucuyla nasıl mücadele edeceğimizi vatandaşlarımıza anlatmak amacıyla bu paneli düzenledik. Uyuşturucu ile mücadele partiler üstü bir mücadeledir. Bu nedenle parti farkı gözetmeksizin tüm hemşehrilerimizi yarın düzenleyeceğimiz panelimize davet ediyoruz. Uyuşturucuyla mücadelede başarılı olmamız için tüm toplumsal kesimlerin birlik ve beraberliği çok önemli.” 

30 Kasım Çarşamba günü saat 19.00’da Paşapark Selçuklu Otel’de düzenlenecek programa Gelecek Partisi Genel Başkan Yrd.-26. Dönem Konya Milletvekili Abdullah Başçı, Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu Üyesi (İçişleri Pol. Bşk.) E. Vali İzzettin Küçük, Gelecek Partisi Gn. Bşk. Danışmanı ve Gül Gençlik Madde Bağımlıları Dernek Bşk. Yakup Özkurt ve Konya’daki uyuşturucu ile mücadele derneklerinin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katılacak.

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.