Konya için başvurular başladı

Konya için başvurular başladı

Konya için başvurular başladı

KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) ile birlikte Yaz Dönemi Ortadoğu Öğrenci Eğitim ve Kültürel Değişim Hareketliliği Etkinliği kapsamında, talep eden öğrencilerin ortadoğuda 5 haftalık eğitim programına katılabileceğini söyledi.

Babaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oldukça başarılı Türk dış politikası sayesinde Ortadoğu ülkelerinin Türkiye'ye yeni fırsatlar sunacağını belirterek, ''IUC ve KTO Karatay Üniversitesi bu amaçla AB Erasmus programlarına benzer bir değişim programının Ortadoğu, Afrika ile Asya ülkeleri üniversiteleri arasında da yapılması gerekliliğinden hareketle, Dubai'de bulunan American University in the Emirates ile bir işbirliği çalışması yapmıştır'' dedi.

Babaoğlu, Başkanlığını Orhan Hikmet Azizoğlu'nun yaptığı, Türkiye ve dünyadan birçok üniversitenin üyesi olduğu Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) tarafından organize edilen programın, Konya bölgesi adına duyuruları yapma görevi IUC üyesi olan KTO Karatay Üniversitesi'ne verildiğini açıkladı.

Programın 1 Temmuz–5 Ağustos 2011 tarihlerinde ve 5 hafta süreceğini ifade eden Babaoğlu, katılımcı öğrencilerin tercihlerine göre İngilizce veya Arapça eğitim alma yanında, şehrin modern mimari ve farklı kültürel yapısını görme imkanı bulacaklarını vurguladı.

Program için Türkiye'den farklı üniversitelere 200 kişilik kontenjan ayrıldığını anlatan Babaoğlu, KTO Karatay Üniversitesi'nin girişimleri sonucunda bu kontenjanın en az 40'nın Konya bölgesine tahsis edildiğini bildirdi.

-KONYA BÖLGESİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI-

Konya Bölgesi için başvuruların 14–24 Haziran 2011 tarihleri arasında KTO Karatay Üniversitesi'ne yapılması gerektiğini açıklayan Babaoğlu, şunları kaydetti:

''Başvuran ilk 40 öğrenci bu imkandan yararlanma avantajına sahip olacaktır. Diğer bölgelerden başvurular IUC'ye yapılmalıdır. Yapılan anlaşmaya göre katılacak öğrencilerin 3 bin 200 Dolar olan eğitim ücretini American University in the Emirates karşılayacak, öğrenciler sadece konaklama ve yemek masrafları ile gidiş-dönüş uçak biletlerini alacaklar. Katılımcı öğrenciler 5 hafta boyunca 4 kişilik odada konaklama ve 3 öğün yemek dahil toplam 1455 dolar ödeyecektir. Uçak bileti ise kişi başına gidiş-dönüş olarak yaklaşık 750 doları tutmaktadır.''

Bölgesel düzeyde alınacak başvuruların yalnız KTO Karatay Üniversitesi öğrencilerine değil, Konya'dan katılacak ve Türkiye'de herhangi bir üniversitede eğitim alan tüm yükseköğretim öğrencilerine açık olacağına dikkati çeken Babaoğlu, ''Bu programın Ortadoğu halklarının birbirini daha iyi tanımasına katkı yapmasına öncülük edeceği beklenmektedir. Yükseköğretim Kurulu, Ulusal Ajans gibi kurumlarca bu tür programlara mali destek verecek bir fonun oluşturulması halinde Ortadoğu, Afrika ve Asya ülkeleriyle bu tür değişimler hızla artacaktır. Başvuru ile ilgili ayrıntılı bilgi KTO Karatay Üniversitesi web sitesinde yer almaktadır'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.