Konya halkının bisiklet tutukusu

Konya halkının bisiklet tutukusu

Düz arazi yapısı ve çoğu kişinin ulaşım için bisikleti tercih etmesi nedeniyle Konya'da bisiklet kullanımı rekor denebilecek düzeye ulaştı.

Yaklaşık 800 bin bisikletin bulunduğu Konya'da 7'den 70'e herkes bisiklet kullanırken, bir çok kişi için adeta yaşamın bir parçası oldu.

Konya Bisikleti Kalkındırma Derneği Başkanı Fatih Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentteki bisiklet sayısına dikkati çekerek, şehrin düz bir arazi yapısı üzerine kurulu olmasının bisiklet kullanımını kolaylaştırdığını söyledi.

Türkiye'de en çok bisikletin bulunduğu ilin Konya olduğunu ifade eden Yılmaz, aynı zamanda bisikletin kentteki en önemli ulaşım araçlarından biri olduğunu kaydetti.

Türkiye'de bisikletin bu kadar yaygın olarak kullanıldığı bir başka kentin olmadığını anlatan Yılmaz, ''Konya'da toplam 120 kilometre uzunluğunda bisiklet yolu var. Bunun yarısına yaklaşın kentler yok. Konya'da sanayide çalışan binlerce işçinin yanı sıra öğrenciler de okullarına gidip gelirken bisiklet kullanıyor'' dedi.

Konya sokaklarında 7'den 70'e her yaşta bisiklete binen kişileri görmenin mümkün olduğunu dile getiren Yılmaz, ''Yollarda bisiklete binen dedelerimizi gördüğümüzde mutluluk duyuyoruz. Bisiklet kullanırken bütün vücut çalışıyor. Bisiklete binenler ise sağlıklı oluyor'' diye konuştu.

-TRAFİK YOĞUNLUĞUNA BİSİKLETLİ ÇÖZÜM-

Trafik sorunu yaşayan kentlerde bisiklet kullanımının özendirilmesi gerektiğini belirten Fatih Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

''Önümüzdeki yıllarda şehirlerdeki trafik yoğunluğunun azaltılması ve otopark sorununun çözümü için bisikletlere önem vermek gerekiyor. Bunun için yerel yönetimler daha çok bisiklet yolu yapmalı. Ayrıca bisiklet hem kullanıcıların sağlığı hem de çevrenin korunması için önemli bir rol oynuyor.''

Konya'da yaklaşık 800 bin bisikletin bulunduğunu bildiren Yılmaz, ''Kentte hane başına 3 veya 4 bisikleti olanlar var. Bisiklet hala günümüzde en önemli tatil hediyesi'' dedi.

Belediyelerden bisiklet yollarının artırılması çağrısında bulunan Yılmaz, Konya'nın bu noktada diğer kentlere de örnek olmasını istedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.