Konya eczanelerinde bazı ilaçlar yok! Hastalar mağdur

Konya eczanelerinde bazı ilaçlar yok! Hastalar mağdur

Konya Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Hakan Koru, ilaç bulamama sorununun her geçen gün arttığını ifade etti.

Konya Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Hakan Koru, ilaç bulamama sorununun her geçen gün arttığını ifade etti. Yazılı açıklama yapan Koru, “Reçete edilen ilaçları almak için eczaneye gelen hastalarımız, ilaç yokluğu sorunuyla karşı karşıya kalıyor. İlaç yoklukları halk sağlığı sorununa dönüşmeye başladı. Yetkililerin bu ilaç yokluğu sorununa çözüm bulmalarını istiyoruz” dedi.

Ülke genelinde ve Konya’da ilaca ulaşamamanın sorun olduğunu belirten Konya Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. A. Hakan Koru, şu görüşleri savundu: “Kronik hastalıklarda kullanılan ilaçlar, bazı antibiyotikler, çocuk hastalıklarında kullanılan başta antibiyotikler, olmak üzere öksürük, ateş düşürücü şuruplar, grip ilaçları, göz damlaları vs. piyasada kullanılan ilaçların dört de biri bulunmamaktadır. Öncelikle gece nöbetlerde çocuğu için ilaç almaya gelen bir annenin, babanın ilacı bulamaması, ilaç için eczane eczane gezmesi, hastaları ve biz eczacıları oldukça zor durumda bırakıyor. İlaç yokluğu bir halk sağlığı sorununa dönüşmüş durumdadır. Hastalar mağdur, eczacılar mağdur. Bu konuda Konya Eczacı Odası olarak yaptığımız araştırmalar sonucunda ilaç yokluğunda yaşanan sorunun ana maddelerini söyle sıralayabiliriz.”

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) ilaç fiyatlarında 2022 yılı için belirlediği 7,86 TL’lik kur, 19.5 TL’ye ulaşan euro kurunun çok gerisinde kaldığını ve bu durumun sıkıntı oluşturduğunu vurgulayan Koru, “İlaçların fiyatların düşüklüğü nedeniyle üretici firmalar tarafından yerli ilaçların üretilmediğini düşünüyoruz. Türkiye’nin ihtiyaç olduğu ilaçlar maalesef toplanarak yurt dışına gönderiliyor. Bu da Türkiye’deki ilaç yokluğuna sebep olan en önemli unsurlardan biridir. İç piyasa için üretilen bu ilaçların yurt dışına satılması son derece yanlıştır. Bu satışlardan dolayı iç piyasadaki yaşanan ilaç yokluğunun ana sebeplerinden biridir. İhraç edilen ilaçların gümrüklerde mutlaka sıkı bir denetimden geçirilmesi gerekmektedir. Yanlış yapan ihraç yapan depoların mutlaka faaliyetlerine son verilmelidir. Ülke genelinde ve Konya’mızda yaşanan ilaç yokluğunun çözümünde mutlaka Sağlık Bakanlığının bu konuya el atması ve bu konuda çözüm üretme zorunluluğu var” diye konuştu. 

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.