Konya Büyükşehir Yasası'na hazır

Konya Büyükşehir Yasası'na hazır

AK Partinin iktidara gelişinin 10. yılı nedeniyle Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, Milletvekilleri Mustafa Akış ve Hüseyin Üzülmez düzenledikleri basın toplantısıyla gündemi değerlendirdi.

AK Parti Konya İl Başkanlığında düzenlenen toplantıda konuşan il başkanı Ahmet Sorgun, iktidardaki 10. yılın hayırlı olmasını dileyerek, iktidarları döneminde gerçekleştirilen bazı ilkleri anlattı. Sorgun; “İlk defa Türkiye’de enflasyonun tek haneli rakamlara düştüğünü gördük. İlk defa Milli Eğitim bütçesi bu ülkede bütün bütçelerin milli gelirden aldığı pay eğitim bütçesi bütün bütçelerin önüne geçmiş oldu. Yine ilk defa halk kendi Cumhurbaşkanını seçecek. İlk defa Konya ve Türkiye hızlı trenle tanıştı. İlk defa temel atılırken açılış gün ve saati verildi. Hatta 59 saat ve şu kadar dakika geciktik diye halktan özür dilendi. Bunlar devrim niteliğinde gelişmelerdir”

“KONYA BÜYÜKŞEHİR YASASINA ALT YAPI OLARAK HAZIR”
AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Akış da, Büyükşehir Yasa tasarısıyla ilgili açıklamalarda bulunarak muhalefetin tasarıya tepki göstermesini eleştirdi. Akış, Konya’nın büyükşehir yasasına altyapı olarak hazır durumda olduğunu söyleyerek, “Bizim muradımız daha hızlı ve daha kaliteli hizmeti bugüne kadar almayan büyükşehir statüsünde olmayan vatandaşlarımıza da sunabilmek. Bununla birlikte hali hazırda ilin belediye hudutları dışında kalan bölgelerinde yaşayan kişilerin mahalli müşterek ihtiyaçlarının da daha kurumsal ve daha güçlü yapılara sahip ve halka hesap verme zarureti bulunan belediyeler tarafından giderilmesinin önü açmaktadır. Büyükşehir ve nüfusu 100 binin üzerindeki ilçe belediyelerine tüm Türkiye’de kadın ve çocuk konuk evi açma zarureti bu tasarıyla getirilmiştir. Bugün bu yasayla yerel meclis yine korunmakta il genel meclisinin yerini büyükşehir meclisi almaktadır” dedi.

Birbirine çok yakın yerleşim birimlerinde hizmet sunumu için ayrı ekipman ve donanım yerine tek bir merkezde ekipman ve donanım tedarik edileceğini ve hizmetlerin sunumunda ciddi bir tasarrufun bu tasarıyla sağlanmış olacağını kaydeden Akış, “Yatırım izleme ve koordinasyon merkezi aracılığıyla genel idarenin taşrada bir elinin bulunması sağlanmış, özellikle güvenlik, sağlık gibi hususlarda ortaya çıkması muhtemel aksaklıklarında tedbiri önceden alınmış olmaktadır. Böylelikle büyükşehir yasası yerel hizmetlerde sorun teşkil eden birçok konuya el atmış bulunmaktadır. Ama muhalefet her zaman olduğu gibi mazruf ile değil zarf ile alakadar olmaktadır. Buradan da kendi lehine bir siyaset çıkarma gayreti içerisindedir. Artık günümüzde gittikçe artan bir öneme sahip olan şehircilik ve altyapı hizmetlerinin il sınırlarını içine alacak şekilde uyumlu bir biçimde planlanarak uygulanmasının ve bu uygulamanın ülke sathında değerlendirilmesinin etnik bölünme ve ülkenin üniter yapısına halel getirecek nitelikte bir düzenleme olarak görülmesi yersizdir” şeklinde konuştu.

“SEÇİLME YAŞININ 18’E DÜŞÜRÜLMESİNE AK PARTİ ZİKRETTİĞİ İÇİN KARŞI ÇIKIYORLAR”
Son günlerdeki bir diğer tartışmanın da AK Parti tarafından gerçekleştirilmesi düşünülen ve milletvekillerinin imzasına açılan anayasa değişikliği olduğunu dile getiren Akış, “Bu değişiklikle seçilme yaşı 18’e düşürülmektedir. Yine muhalefet sırf AK Parti tarafından ve sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından zikredilmesi nedeniyle bu değişikliğe de karşı çıkmaktadır. İşin esası seçilme hakkına nazaran daha asli unsurlar taşıyan seçme hakkını verdiğimiz vatandaşlarımıza seçilme hakkını da verme isteyişimizdir. Çok ilginçtir ki, bu anayasa değişikliğine karşı çıkanların hepsi daha lise talebesiyken 1960-70 ve 80’lerde gençlik hareketlerinin içerisinde yer alan kimselerdir. O gün o yaşlarda ülke yönetimine talip olanlar bugün 18 yaşındaki gençlerin seçilme hakkına burun kıvırmaktadırlar” diyerek muhalefeti eleştirdi. AK Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez ise, “2 gün önce AK Partimizin, Başbakanımızın önderliğindeki iktidarı 10’uncu yılını doldurdu. İnşallah hedefimiz cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023 vizyonumuzu gerçekleştirecek yeni ikinci bir 10 yıl iktidarını gerçekleştirmektir” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.