Konya aşığı Shems Friadlander vefat etti

Konya aşığı Shems Friadlander vefat etti

Mevlevilikle tanıştıktan sonra Müslüman olan Yahudi kökenli ABD'li yazar Shems Friedlander, 82 yaşında İstanbul'da hayatını kaybetti. Frieadlander, 1972 yılından itibaren her yıl Konya'da düzenlenen Şeb-i Arus törenlerine de katılıyordu

Bir süredir kanser tedavisi gören ABD'li yazar Shems Friedlander, 82 yaşında hayata gözlerini yumdu. Shems Friedlander,  Konya'da Hacı Veyis Camii'nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlanacak. 

Aynı zamanda grafik tasarımcı, fotoğrafçı, ressam, şair, film yapımcısı olan ve tasavvuf hakkında kitaplar yazan Friedlander, İslami Araştırmalar Enstitüsü tarafından 2012 yılının en etkili 500 Müslümanı arasında gösterildi. 

316419301-558694346261588-5919109375623040835-n.jpg

RUS YAHUDİSİ BİR AİLENİN ÇOCUĞU OLARAK DÜNYAYA GELDİ

New York'ta 1940 yılında Rus Yahudisi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen yazar, üniversiteden mezun olduktan sonra New York'ta grafiker olarak çalışmaya başladı ve 1972'de Brooklyn Müzik Akademisi'ne sema gösterisi yapmak üzere gelen Mevlevilerle tanıştı. Daha sonra Mevleviler tarafından Konya'ya davet edilen Shems Friedlander, ilk kez 1972'de Konya'ya geldi ve Müslüman oldu.

HER YIL ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİNE KATILIYORDU

Kahire'de Amerikan Üniversitesi'nde 20 yıl profesör olarak görev yaptıktan sonra 2014'de İstanbul'a yerleşen Friedlander, yaşamı boyunca her yıl özellikle Şeb-i Arus törenleri döneminde Konya'da bulundu. Mevlana ve semazenler hakkında 10'a yakın kitabı bulunan yazarın resimleri de New York ve Kahire'de sergilendi. Çizim ve fotoğrafları ise birçok özel koleksiyonda yer aldı.

315934149-558694349594921-7732954801548224082-n.jpg

BÜTÜN HAYATIMI İSLAM'A ENTEGRE ETTİM

Friedlander, 2018'de verdiği röportajda, Mevleviliğin kendisini derinden etkilediğini belirterek, şunları anlatmıştı: "Sema zikirdir. Ben Mevlana ile tarihi bir figür olarak ilgilenmiyorum. Ben onun mesajıyla, ne dediğiyle ilgileniyorum. Mevlana neler söyledi, ondan nasıl faydalanabilirim, bununla ilgileniyorum. Onun yazdıklarını hayatıma nasıl yansıtabilirim diye bakıyorum. Dünyanın bugünkü sorunu bu. Büyük bir azizdi, büyük bir liderdi, bu değil, bunlara takılmamamız lazım. Bizim nefsimize değil, Allah'a yönelmemiz lazım. İslam hayatın her yerinde olmalı. Bu yüzden bütün hayatımı İslam'a entegre ettim. İslam bir hayat tarzıdır. İslam'ı hayatınızdan ayrıştıramazsınız. İslam sadece cuma günleri namaza gitmek değildir. İnsanlar bana soruyorlar, 'Nerede, ne zaman, neden Müslüman oldun?' Bakın, Hazreti Ebubekir Sıddık neden Müslüman olduysa ben de o yüzden Müslüman oldum."

adsiz.jpg

2019 YILINDA KONYA'DA KONFERANS VERMİŞTİ

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, Shems Friedlander'in Mevleviliği tanıyarak Müslümaan olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Shems Friedlander, dâr-ı bekâya irtihâli büyük bir üzüntüyle öğrendik. Kabri nur, makamı cennet olsun.  Shems Friedlander’ı  14 Aralık 2019 tarihinde unutulmaz bir programla ve yoğun iştirakli bir izleyici grubunun ilgiyle takip ettiği “Mevlânâ Celaleddîn Rûmî’nin Unutulmuş Mesajı”nda konuk etmiştik; Konya’da misafirimiz olmuşlardı.  New York'ta 1940 yılında Yahudi bir ailede dünyaya gelen yazar, 1972'de Brooklyn Müzik Akademisi'ne sema gösterisi yapmak üzere gelen Mevlevilerle tanıştı ve Mevleviler tarafından Konya'ya davet edilen Shems Friedlander, ilk kez 1972'de Konya'ya geldi ve Müslüman oldu. Grafik tasarımcısı, ressam, fotoğrafçı, şair, yazar Friedlander 2014'de İstanbul'a yerleşmişti.  1972 yılından itibaren her yıl Mevlânâ ihtifalleri döneminde Konya'da bulunduğu belirtilmişti." 

İBRAHİM BÜYÜKEKEN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum