Konya-Ankara YHT biletlerine neden zam yapıldığı belli oldu!

Konya-Ankara YHT biletlerine neden zam yapıldığı belli oldu!

Türkiye'de öncelikli ulaşım vasıtaları arasında yer alan Yüksek Hızlı Tren biletlerine dev zam yapıldı. Bahsi geçen bu zamlardan sonra Konya-Ankara YHT biletlerine neden zam yapıldığı açıklandı.

Ulaşım vasıtaları arasında vatandaşın en çok tercih ettiği vasıtalardan birisi Yüksek Hızlı Tren (YHT) olarak biliniyor. Konya-Ankara ve Konya-İstanbul YHT hatları en çok tercih edilen hatlar arasında yer alıyor. Son zamanlarda YHT biletlerine dev zam uygulandı. Bahsi geçen bu zamların neden hayata geçirildiğini soran milletvekiline ise ilginç bir cevap verildi.

yht.webp

Ocak ayında Ankara-İstanbul bilet ücretinin 215 TL'den 430 TL'ye, Ankara-Konya biletinin yüzde 37 zam yapılarak 200 TL'ye, Ankara-Eskişehir biletinin yüzde 65 zamla 225 TL'ye, Ankara-Sivas biletinin yüzde 50 zamla 475 TL'ye, İzmit-Konya biletinin yüzde 58 zamla 600 TL'ye, Ankara-İstanbul öğrenci biletinin ise 274.55 TL'den 365.5 TL'ye yükseltildiğini belirtti.

Zeybek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun cevaplandırması istemiyle şu soruları yöneltti:

“Bilet fiyatlarına yapılan zammın gerekçesi nedir? 2023 yılı hizmet sunum maliyetlerinde amortisman, personel ve enerji giderlerinin payı nedir? Vatandaşın en ucuz ulaşım yolu olarak gördüğü ve tercih ettiği demiryolu ulaşımı bu özelliklerini tekrar nasıl kazanacaktır?”

Uraloğlu ise Zeybek'e şu yanıtı verdi: “YHT'ye hızlı, dakik ve güvenilir olması bakımından halkımızın talebi oldukça yüksektir. Doluluk oranı yüzde 90'ları aşan Yüksek Hızlı Trenler ile Ankara, Eskişehir, Bilecik, Sakarya, İzmit, İstanbul, Konya, Karaman, Sivas, Kırıkkale, Yozgat illerimiz en hızlı şekilde birbirine bağlanmaktadır.”

DALGA GEÇME, CEVAP VER

Bakanın cevabına tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeybek “Bu ciddiyetsizlik bize, yürütmenin yasamaya karşı görevini bilerek ve isteyerek yerine getirmediğini ve çok net bir şekilde TBMM'nin denetim faaliyetlerini engellediğini gösteriyor. Atanmış bakanlar, milletimizin hür iradesiyle seçilmiş milletvekillerinin sorularını yanıtsız bırakarak ya da ciddiyetten uzak cevaplar vererek milletimizle adeta dalga geçiyor. Atanmış bakanları ciddiyete davet ediyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
23 Yorum