Kontrol ve denetimler zorunlu hale getirilsin

Kontrol ve denetimler zorunlu hale getirilsin

Ali İhsan Sılkım, Ankara'da 7 öğrencinin ölümü ile sonuçlanan üzücü olayın doğal gazda yıllık kontrol ve denetimlerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdiğini bildirdi.

Konya'da doğal gaz dağıtımını üstlenen Gaznet A.Ş'nin Genel Müdürü Ali İhsan Sılkım yaptığı açıklamada, Ankara'nın 19 yıl önce doğal gazı kullanmaya başlayan ilk kent olduğunu, ancak vatandaşların yıllık kontrol ve denetim konusunda bir alışkanlık kazanmaması nedeniyle bu gibi üzücü olaylarla karşılaşıldığını söyledi.
Doğal gazla 2004 yılında tanışan Konya'da geçen 5 yıllık süre zarfında yeterince çekmeyen bacaların geri tepmesi sonucu atık gaz zehirlenmesiyle ilgili tek bir vaka bile yaşamadıklarını ifade eden Sılkım, ''Ancak doğal gaz kullanımında risk her zaman vardır. Önemli olan bu riski alınacak önlemlerle en aza indirmek'' diye konuştu.
Periyodik bakımın hayati önem taşıdığını dile getiren Sılkım, şunları kaydetti:
''Doğal gaz dönüşümlerinin güvenlik açısından yetkili bir mühendislik firmasına yaptırılması gerekir. Doğal gaz firmaları proje aşamasında ve gaz açma kapama aşamasında son derece titiz çalışıyor. Her iki aşamada da güvenlik ön planda tutuluyor. En ufak bir ayrıntı dahi gözden kaçırılmıyor. Sakıncalı durumlarda kesinlikle projelere onay verilmiyor. Düzenlenen teknik şartnamelerde de güvenlik ön planda tutuluyor.''
PERİYODİK KONTROL VE DENETİM
Alınan önlemlerin tek başına yeterli olmayacağını, periyodik kontrol ve denetimin de önemli olduğunu, ancak ihmal edildiğini belirten Sılkım, bu periyodik denetimlerin alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini kaydetti.
Vatandaşların da bu konuda üzerine düşeni yapması gerektiğini vurgulayan Sılkım, ''Örneğin doğal gaz kullanımında güvenlik için bırakılmış olan havalandırma menfezleri sürekli açık tutulmalı. Ancak birçok konutta bu menfezlerin, soğuk hava girmesin diye kapatıldığını görüyoruz. Bu menfezlerin kesinlikle kapatılmaması gerekiyor. Herkes üzerine düşeni yaparsa, risk de o kadar azalır'' dedi.
Ankara'da yaşanan üzücü olayın ardından doğal gaz firmaları arasında yıllık kontrol ve denetimin zorunlu hale getirilmesi yönünde başlayan tartışmaların olumlu seyirde devam ettiğini bildiren Sılkım, şöyle devam etti:
''Doğal gaz dağıtım firmaları arasında yıllık kontrol ve denetimlerin zorunlu hale getirilmesi yönünde tartışmalar var. Bu tartışmaları olumlu görüyoruz. Tartışmaların sonucunda umarız zorunluluk getirilir. Yeni faciaların yaşanmaması adına bu çok önemli adım atılmalı. Bu konuda herkese görev düşmektedir.''

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum