Konak Belediyesi'nin Bu Yıl Atık Yağ Toplama Hedefi 150 Ton

Konak Belediyesi'nin Bu Yıl Atık Yağ Toplama Hedefi 150 Ton

İzmir'de bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında 2010 yılında atık yağların geri dönüşümünü sağlamak amacıyla başlatılan kampanyaya ilgi her geçen yıl artıyor.

İzmir'de bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında 2010 yılında atık yağların geri dönüşümünü sağlamak amacıyla başlatılan kampanyaya ilgi her geçen yıl artıyor. Vatandaşlar, evlerde topladıkları atık yağları belediye semt merkezlerine, zabıta amirliklerine veya muhtarlık binalarına teslim ediyor. Bu amaçla belediye hizmet binalarına toplama kapları yerleştirildi. Konak ilçesinde Gültepe, Mehtap ve Toros semt merkezlerinin yanısıra Güzelyalı Melahat Yılmayan Öğretmenevi, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Alsancak, Güzelyalı, Halkapınar ve Hatay Zabıta karakollarına da atık yağ toplama bidonları koyuldu. Pazaryerlerinde de yürütülen kampanyalara destek veren vatandaşların katkılarıyla 2012 yılında 105 bin 468 kg. atık yağ toplandı. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, 2013 yılı için hedef büyüterek, “Vatandaş bilinçleniyor, çevreye daha duyarlı oluyor. Destek giderek artıyor. Biz de 2013 yılında atık yağ toplama hedefimizi 150 tona çıkardık.” dedi.

Vatandaşların atık yağları teslim edebilmesi için her türlü kolaylığı sağladıklarını belirten Başkan Tartan, muhtarlık ofislerinin de devreye girmesiyle toplanan yağ miktarının giderek arttığını söyledi. 2010 yılında 39 ton atık yağla başlayan projenin geldiği noktanın çok sevindirici olduğuna dikkat çeken Tartan, şöyle konuştu: “Biriken atık yağların toplanmasından sorumlu olan Ulusal İzmir firması, geri dönüşüm yoluyla biodizel olarak tekrar kullanıma kazandırıyor. Çevre Müdürlüğü’nün başlattığı uygulamaya vatandaşlardan olumlu tepkiler gelmesi sonucu çalışmayı evlere yaygınlaştırdık. Bu doğrultuda çeşitli merkezlere atık yağ varilleri koyuldu. Kızartmalarda kullanılan yağlar, lavabolara döküldüğünde çevreye büyük zararlar veriyor ve içme sularına karışıyor. Evlerde de kadınlar, bu yağları toplayarak kendilerine en yakın semt veya zabıta merkezlerine götürüyor. Böylece hem çevreye zarar vermemiş hem de ekonomiye katkı sağlamış oluyorlar. Kampanya tuttu, destek büyük. Önümüzdeki yıl rakam, evlerden toplanan atık yağlarla birlikte daha da artacaktır.” CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.