Kocaoğlu, Enternasyonal Fuarı’nın Onur Konuğu Diyarbakır Heyetini Ağırladı

Kocaoğlu, Enternasyonal Fuarı’nın Onur Konuğu Diyarbakır Heyetini Ağırladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 83. İzmir Enternasyonal Fuarı’na onur konuğu olarak katılan Diyarbakır heyetini makamında ağırladı. Diyarbakır Valisi M. Cahit Kıraç ve beraberindeki heyetin 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 83. İzmir Enternasyonal Fuarı’na onur konuğu olarak katılan Diyarbakır heyetini makamında ağırladı. Diyarbakır Valisi M. Cahit Kıraç ve beraberindeki heyetin 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne denk gelen ziyaretinin gündeminde yine “barış ve dostluk” mesajları vardı.

Diyarbakır Valisi M. Cahit Kıraç, 6 yıl boyunca valilik yaptığı İzmir’e bu kez konuk olarak geldi. Kıraç ile beraberindeki sivil toplum örgütü ve meslek odaları temsilcileri ile gazetecilerden oluşan heyet, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu makamında ziyaret etti. 83. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın onur konuğu illeri olarak Diyarbakır ve Malatya’yı seçtiği için Başkan Aziz Kocaoğlu’na teşekkür eden Kıraç, bu kararı,

Diyarbakır’ın İzmir ile olan bağını güçlendirmek için önemli bir adım olarak gördüklerini söyledi.

İzmir ile Diyarbakır arasında benzerliğe dikkat çeken Kıraç, “İzmir ülkenin batıya açılan önemli bir penceresi, Diyarbakır ise doğuya ve orta doğuya açılan önemli bir kenti. İki şehir de medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Bu iki şehrin mutlaka oturarak, konuşarak, düşünerek üreteceği projeler olmalıdır. Bunu da ancak sivil düşünce dermeklerinin bir araya gelmesiyle gerçekleştirebiliriz. Umarım bu girişim giderek artan diyaloglara sahne olur. Ev sahipliğinize teşekkür ederiz. İzmir günden güne daha da güzelleşiyor. Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığınız hizmetlere de teşekkür ediyoruz. Bugün aynı zamanda Dünya Barış Günü. Barış daim olsun. İnsanlık geçmişte yaşadığı acıları geride bıraksın, savaşlar dursun, çılgınlıklar sona ersin, dünyada akan kan son bulsun” diye konuştu.

Diyarbakır heyetini ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirten Başkan Aziz Kocaoğlu ise iki kent arasında dostluk köprüsü kurulmasının ülkede kalıcı barışın sağlanması ve bölgelerin birbirlerini tanıması açısından önemli olduğunu söyledi. Tanıyarak, konuşarak, hayatı ve kaderi paylaşarak kalıcı barışın halk tarafından sağlanacağına inandıklarını ifade eden Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bunun için bir adım attık ve devam etmesinde çok büyük fayda var” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Diyarbakır’a proje desteği vermeye hazır olduklarını, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Başkan Kocaoğlu, konuk heyete başarıyla uyguladıkları “yerelde kalkınma” vizyonu hakkında bilgi verdi.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.