Kocaeli'nin 10 günlük suyu kaldı!

Kocaeli'nin 10 günlük suyu kaldı!

Kocaeli'nin içme suyunu karşılayan Yuvacık Barajı'nda 10 günlük su kalması üzerine, Sapanca Gölü devreye sokulacak

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu , konuyla ilgili yaptığı açıklamada, son yılların en kurak yılının yaşandığını söyledi...

Karaosmanoğlu, şunları kaydetti: "Son beş aydır barajlara su götürecek bir yağmur yağmadı. Özellikle Kocaeli bölgesinde. Bundan dolayı barajlardaki su miktarımız oldukça azaldı. Aynı şekilde Yuvacık Barajımızda sos veriyor. Tahminen on günlük bir suyumuz var. Onun için Sapanca hattımızı faaliyete geçiriyoruz. Salı, çarşamba itibariyle faaliyete geçiriyoruz. Şu anda havzadan gelen su miktarı harcadığımızın ancak beşte birini karşılayabiliyor. Dolaysıyla Sapanca Gölü'nden su verdiğimiz zaman herhangi bir problemimiz yok. Sapanca Gölü'nde yeterli kadar su var. Onu Yuvacık Barajı'ndakiyle paçal yapıp halkımıza en küçük bir su sıkıntısı yaşatmayacağız."

Başkan Karaosmanoğlu, önümüzdeki günlerde bol miktarda yağmur yağdığında bu kuraklığın sona ereceğini dile getirdi. Karaosmanoğlu, Yuvacık Barajı gibi Karadeniz sahillerinde de su sıkıntısı yaşadıklarını ifade ederek, bunun önüne geçmek için o bölgede yapılan Namazgâh Barajı'nı devreye alacaklarını aktardı.

Karaosmanoğlu, "Namazgâh Barajı'nı tamamlıyoruz. Önümüzdeki temmuz ağustos aylarında biriktirdiğimiz suyu, bol miktarda kullanacağız. Şimdi bu mevsimde yaptığımız çalışmalarda önümüzdeki yaza su biriktirmeyi başaracağız. Önümüzdeki yıl bu barajda 3-4 milyonluk su biriktirirsek su bize yetecek." diye konuştu.

Karaosmanoğlu, Sapanca Gölü'nde yeterli miktarda su bulunduğunu da belirterek, "Sapanca'nın suyu üç ay daha yağmur yağmasa hem Sakarya'ya hem Kocaeli'ne yetecek kadar suyu var." ifadelerini kullandı...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.