Kitap Okuyan Öğrenciler Altınla Ödüllendirildi

Kitap Okuyan Öğrenciler Altınla Ödüllendirildi

TOKİ Akabe İmam Hatip Ortaokulu’nun kitap okumayı teşvik etmek amacıyla yaptığı sınavda dereceye giren 4 öğrenci altınla ödüllendirildi.

TOKİ Akabe İmam Hatip Ortaokulu’nun kitap okumayı teşvik etmek amacıyla yaptığı sınavda dereceye giren 4 öğrenci altınla ödüllendirildi.

Şanlıurfa’da kitap okumayı teşvik etmek amacıyla TOKİ Akabe İmam Hatip Ortaokulu ‘Altın Çocukları Altınla Ödüllendiriyoruz’ projesi gerçekleştirdi. Proje kapsamında dönem başında öğrencilere ‘İz Bırakan Tablolar’ ve ‘Hz. Muhammed’in Hayatı’ adlı eser dağıtıldı. Öğrencilere okuma ve araştırma sevgisini kazandırmak amacıyla yürütülen proje sonunda 210 öğrenci 40 sorunun sorulduğu bir sınava tabi tutuldu. Sınavın açıklanması ile dereceye giren ilk 10 öğrenci ödüllendirildi. Sınavda 40 sorunun tamamını doğru yapan 5’inci sınıf öğrencisi Ahmet Bilen, 36 soruyu doğru cevaplayan 6’ncı sınıf öğrencisi Ayşe Nur Çavur, Beyza Nur Samak ve Hafıza Nur Karakaş’a çeyrek altın hediye edildi. 210 öğrenciden dereceye giren ilk 10 kişiye ise kırtasiye malzemesi hediye edildi. Dereceye giren öğrenciler, okul bahçesinde düzenlenen törenle hediyelerini İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci’den aldı.

"KİTAP CEZAEVİ KAPATTIRIR"

Ödül töreninde konuşan Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, kitap okuma kampanyası düzenleyen okul yöneticilerine teşekkür ederek konuşmasına başladı. Eğitimin, kitap okumanın önemine değinen Müdür İlci, “Öğrenci kitapla değer bulur, kitapla başarılı olur, kitapla ilerler, kitapla geleceğini şekillendirir. Kitaplar medeniyet getirir, ilerleme getirir, cehaleti yok eder, cezaevlerini bile kapatır. Başarının altın ve yegâne anahtarı kitapla açılır. Bir yazarımız ‘Kitapla dost olun üstün olur.’ der. Bu tür etkinliklerin tüm okullarımızda yapılmasını temenni ediyorum.” dedi. Okullardan, kitap okumaya dayalı yarışmalar düzenlemelerini isteyen İlci, bunun, öğrencileri kitap okumaya alıştırmada etkili bir yol olduğunu dile getirdi.

Okul Müdürü Sait Payan ise Yüce Allah’ın ilk emrinin ‘oku’ olduğunu, Peygamber Efendimiz'in de (sas) sahabelerinden öncelikli isteğinin ilim öğrenmek olduğunu hatırlattı. İlmin önemini hadislerle anlatmaya çalışan Payan, Peygamberimizin (sas) ‘ömrümden iki gün kaldığında ne yapmamı tavsiye edersin ya Resulullah’ diyen bir sahabiye ‘ilim öğren’ diye cevap verdiğini anımsattı. Toplumu yönetenlerin ve hayatta söz sahibi olanların bilgili insanlar olduğunu belirten Payan, "Kim daha çok okursa o daha çok üstün olur. Bizim amacımız, öğrencilere kitapları sevdirmek ve okumaya alıştırmaktır. Kitap okumaya alışan öğrenciler diğer bütün ders kitaplarını da sevmeye, okumaya ve öğrenmeye başlar. Böylece başarı elde edilir." Okulun bahçesinde düzenlenen törene İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Fevzi Çelik, Okul Müdürü Sait Payan, veliler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.


CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.