Kırıkkale'de Aspir Hasadı Başladı

Kırıkkale'de Aspir Hasadı Başladı

Ürün çeşitliliğini ve desenini artırmak amacıyla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Kırıkkale genelinde 10 bin 800 dekar alana dikimi yapılan aspir bitkisinin hasadı başladı.

Ürün çeşitliliğini ve desenini artırmak amacıyla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Kırıkkale genelinde 10 bin 800 dekar alana dikimi yapılan aspir bitkisinin hasadı başladı. Ekim yapılan alanlardan elde edilen bazı bitkiler ise tohumluk olarak kullanılacak.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Müdürü Recep Kırbaş, “Ekimi yapılan alanlardan bin 403 dekar alan tohumluk amaçlı olarak kullanılacaktır. Delice ilçemizde Marmara Tohumculuk Geliştirme A.Ş tarafından sözleşmeli olarak yetiştirilmekte ve alınmaktadır.” dedi.

Kırıkkale genelinde aspirin ekim alanlarının artacağını belirten Kırbaş, “Çiftçilerimiz ve üreticilerimize tavsiye edilmektedir. Daha geniş bilgi için Kırıkkale il ve ilçe Müdürlüklerimizden bilgi alabilirler. İlimiz çiftçilerine ve kamuoyuna duyurulur.” diye konuştu.

Kırbaş açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “İlimizdeki diğer ilçelerimizde de muhtelif firmalar tarafından alım garantili ekilişler yapılmıştır. Aspir bitkisi her türlü toprak şartlarında yetiştirilmekte. Verim olarak kıraç arazide dekarda 100-150 kilo, sulu tarım yapılan arazilerde ise 250-300 kilo ürün elde edilmekte. Ekimi yapılan arazilerde fazla maliyet gerektirmediğinden bölgemizde alternatif ürün olarak ekimi tavsiye edilmekte. Aspir yağ açığını kapamada önemli rol oynamakta.”
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.