Kırıkkale'de 6 Camide 26 Kişi İtikafa Girdi

Kırıkkale'de 6 Camide 26 Kişi İtikafa Girdi

Kırıkkale'de Ramazan ayının son 10 günü 26 kişinin itikaf ibadeti için müftülük tarafından izin verilen 6 camide itikafa girdiği açıklandı.

Kırıkkale'de Ramazan ayının son 10 günü 26 kişinin itikaf ibadeti için müftülük tarafından izin verilen 6 camide itikafa girdiği açıklandı.

Kırıkkale Müftüsü Bekir Gerek, itikafın alıkoymak, hapsetmek, bir yerde kalmak anlamına geldiğini belirterek, "İtikaf, niyet ederek ibadet amacıyla belli bir süre mescitte kalmak demektir. Ramazanın son on gününde itikaf, kifaye olarak sünnet-i müekkede'dir. Cemaatten biri itikafa girince bu görev diğerlerinden düşmüş olur." dedi.

İtikafın sahih olması için çeşitli şartlarının bulunduğuna dikkat çeken Müftü Gerek, şu açıklamayı yaptı: "Bu şartlar, niyet etmek, oruçlu olmak, itikafı 5 vakit cemaatle namaz kılınan camide yapmak. Kadının itikafı ise camide değil, evinde namaz kıldığı odada yapması. Kadının ay hali ve lohusa halinde olmamasıdır. İtikafın adapları ise şunlardır; itikaf esnasında boş şeyler konuşmamak, Kur'an, Hadis-i Şerif, Peygamberimizin hayatına ait kitaplar okumak. Temiz elbise giymek ve güzel koku sürünmek. Ramazan ayını en güzel şekilde değerlendirmeye özen gösteren Allah Resulü, Ramazan ayının son on gününe daha da önem verir ve itikafa girerdi. Hz. Aişe'nin söylediğine göre "Resulullah (sav) itikafa gireceği vakit, Ramazan'ın son on gününün ilk gecesinden önceki sabah namazını kılar ve Mescid-i Nebevi'nin itikaf yerine giderdi ve itikaf yapmaya başlardı. Kendisi bu değerli zaman dilimini ihya ettiği gibi ailesinin de aynı feyz ve bereketten faydalanmasını ister ve geceleri aile fertlerini ibadet için uyandırırdı. Allah Resulü vefat edinceye kadar Ramazan'ın son on gününde itikafa devam etmiştir. Allah Resulü'nün itikaf için gösterdiği bu hassasiyetin ardında yatan sebep, bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir gecesini ihya etme düşüncesidir. Resulü Ekrem, son on günü itikafta geçirmekle, adeta bu Kadirli geceyi, gece gündüz ibadetle, tefekkürle geçirmek istemesiydi."
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.