Kırbaç: Fiziken Yetersiz Ortamda Eğitim Verilmesinden Rahatsızım

Kırbaç: Fiziken Yetersiz Ortamda Eğitim Verilmesinden Rahatsızım

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, Sosyal Bilimler Lisesi'ni (SBL), fiziki şartlarının yetersizliğinden dolayı taşıdıklarını belirtti.

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, Sosyal Bilimler Lisesi'ni (SBL), fiziki şartlarının yetersizliğinden dolayı taşıdıklarını belirtti. Böyle bir binada hizmet vermekten rahatsız olduklarını söyleyen Kırbaç, "Biz okulun yetersiz olduğunu söylüyoruz, medya anlamak istediği gibi anlıyor. Yalnızca derslik olarak yapılan binada, hem pansiyon hem de yemek hizmeti verilemez çünkü sağlıklı bir ortam değil. Böyle bir ortama hizmet vermekten mutlu değiliz, hizmet alan öğrenciler de bundan memnun değil. Hizmet vermede nitelik sorunumuz var. SBL'yi sağlıklı bir ortama taşıyoruz." dedi.

        Tamer Kırbaç, yaptığı açıklamada, şehir merkezinde genişlemeye müsait olmayan bir binadan, şehre yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta Esiroğlu beldesindeki yatılı bölge okuluna taşınma kararı alınan Trabzon SBL'nin mevcut binası ile ilgili bilgiler verdi.

        Kırbaç, "Trabzon SBL, 16 derslikli kız meslek lisesi için yapılan binaya, ilimize SBL açılması gündeme gelince, geçici olarak açılıyor. O dönemde öğrencilerin yatılı kalabileceği, yemek salonun olduğu bir okul bulunamadığı için mevcut okulun güneş görmeyen bodrum katı yemekhane, orta iki katı derslik, üst iki katı da kız ve erkek öğrencilerin kaldığı pansiyon yapılıyor. Üç yıldır bu ortamda eğitim veriliyor. Medyada yer alan merdiven konusuna gelince, dersliğin bir tane merdiveni var. Binaya giriyorsunuz yukarı doğru çıktıkça önce dersliklere, ardından aynı merdiveni kullanarak pansiyona ulaşıyorsunuz. Burada konu merdiven değil. Konu, öğrencilerin eğitim aldığı ortamın yetersizliği. Bir milli eğitim müdürü olarak böyle bir binada hizmet vermekten rahatsız olduğumu söylüyorum. Ben bu tablodan rahatsız olmayayım mı?" şeklinde konuştu.

        Trabzon SBL'nin geçmişi ile ilgili bilgi veren Kırbaç, şunları söyledi: "Okulumuz 2010-2011 yılında açılıyor ve 4 şube, 102 öğrenci ile eğitime başlıyor. İkinci yıl pansiyon oluşturulunca derslik kalmamaya başlıyor. 2011-2012'de ise yer sıkıntısından dolayı 52 öğrenci alınabiliyor. Geçen yıl okulda tek dersliğimiz kalmıştı 26 öğrenci alınabildi. Okul fiziki olarak yetersiz ve SML de 5 yıl olduğu için seneye öğrenci alınamayacak durumdaydı. Mevcut okulun bahçesinde küçük bir bina vardı onda biraz tadilat-tamiratla öğrenci almaya çalıştık. Biz bu öğrencileri nereye sığdıracağız? Sayın Valimiz Dr. Recep Kızılcık, kendisi ile görüşen okul aile birliği ve velilere, 'O okulu oraya geçici olarak ben yerleştirdim. Çünkü Doğu Karadeniz'e bir tane SML açılacaktı. Bu okulu ilimize kazandırabilmek için o an bitmiş olan kız meslek lisesini dönüştürdük.' demişti. Bu bina bütün şartlar zorlanarak SBL haline getirilmiş. Ben bir yönetici olarak bundan rahatsızım. 5 yıl eğitim alan bir SML öğrencisinin rahat eğitim alabileceği ortamı oluşturmak istiyorum."
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.