Kimse Yok Mu Van Şubesi Gönüllüleri Afrika'da 8'nci Su Kuyusunu Açtı

Kimse Yok Mu Van Şubesi Gönüllüleri Afrika'da 8'nci Su Kuyusunu Açtı

Kimse Yok Mu Derneği'nin başlattığı kampanyasında Sudan da yeni bir kuyu daha açıldı.

Kimse Yok Mu Derneği'nin başlattığı kampanyasında Sudan da yeni bir kuyu daha açıldı. Derneğin Van şubesi gönüllüleri, Van’ın eski Valisi Tahir Paşa adına Sudan'da su kuyusu açtı. 39 metre derinlikten çıkarılan su, bölgede su sıkıntısı yaşayan 3 bin insanın ihtiyacını gidermiş olacak. Böylelikle, Derneğin Van Şubesi gönülleri 2013 yılında Afrika'da 8.'nci su kuyusunu açmış oldu.

Afrika’da su sıkıntısının en çok yaşandğı ülkeler arasında olan Sundan’da son açılan kuyu ile birlikte toplamda 2013 itibariyle 498 su kuyusu açılmış oldu. Tahir Paşa adlı su kuyusu Sudan'ın Darfur –Niyalada bölgesinde açıldı. Kuyuya adı verilen Tahir Paşa, 1847’de Yugoslavya’nın Titograt şehrinde doğdu. 19. yüzyılın sonu ile ikinci meşrutiyet yıllarında Musul, Van ve Bitlis’te valilik yaptı. Ulufeli vali olan Tahir Paşa daha sonra vezir oldu.

SU KUYUSU PROJESİ

Kimse Yok mu; başta Somali, Nijer, Çat ve Pakistan olmak üzere 20 ülkede su kuyusu açıyor. Bu ülkelerde yaşayan insanlar bir yudum su için kilometrelerce yolu katetmek zorunda kalıyorlar. Bunun için projede amaç; bölge halkının kalkınmasına destek olmak, salgın hastalıkların önüne geçmek, gelecek umudu aşılamak ve insanlar arasında dayanışma paylaşma kültürünün gelişmesini sağlamak olduğu bildirildi.

Proje, 3-6 ay arası tamamlanıyor. Su kuyusu açtıran hayırsever gönüllünün istediği ismi kuyunun tabelasına yazdırılıyor. Fotoğrafı çekilip teşekkür belgesi ile gönüllüye ulaştırılıyor. Su kuyusu tek başına açılabilindiği gibi birkaç kişinin katılımıyla da gerçekleştiriliyor. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.