Kimse Yok mu Derneği Japonyada

Kimse Yok mu Derneği Japonyada

Kimse Yok mu Derneği yardım gönüllüleri 11 Mart günü 9 şiddetindeki deprem sonrasında yaşanan tsunami felaketi ile zor günler yaşayan Japonyaya giderek yardım elini uzattı.

Derneğin Japonya’daki çalışmalarını kamuoyu ile paylaşmak için basın toplantısı düzenleyen Kimse Yok mu Derneği Konya Şube Müdürü Hasan Aşçı ile Şube Başkanı Hasan Kıratlı, Japonya’ya gereken desteğin fazlası ile verilmesi gerektiğini savundu.
Selçuk Otel’de düzenlenen basın toplantısının açılışında konuşan Kimse Yok mu Derneği Konya Şube Müdürü Hasan Aşçı, “Japonya'da 11 Mart Cuma günü meydana gelen 9 şiddetindeki deprem maalesef dünyanın bu en gelişmiş ülkesini çok ciddi derecede sarsmıştır. Deprem sadece yeri ve denizi değil, ülkedeki hayatı, günlük yaşamı ve on binlerce aileyi de derinden sarstı. Bu büyük felakette hayatını kaybedenlerin sayısı 8 bin’i geçti. 12 bin kişinin kayıp ve yaklaşık 3 bin kişinin de yaralı olduğu Japonya’da gayri resmi açıklamalara göre kayıp sayısının 50 bini bulacağı tahmin ediliyor.88 binden fazla ev ve binanın tamamıyla yıkıldığını ya da kısmen harabe olduğu söyleniyor. Kısacası Japonya oldukça zor günler geçirdi, geçiriyor” dedi.
Japonya, Türkiye ile tarihi bağları güçlü bir ülke olduğunu da hatırlatan Aşçı, “Sultan II. Abdülhamit’in Osmanlı’nın dostluk mesajlarını ulaştırmak amacıyla Japonya’ya gönderdiği Ertuğrul Firkateyninin dönüşte geçirdiği kazanın ardından hayatta kalan mürettebatına Japonya devleti ve halkı tarafından içtenlikle yardım edişi hafızalardaki yerini koruyor. Japon halkının Türkiye konusundaki hassasiyetinin en büyük örneğini ise 99 Depremi’nde hep birlikte müşahede ettik. Kocaeli depreminde bize en fazla yardım gönderen ülkelerin başında Japonya geliyor. Bizlerde geçmişinde büyük depremlerin ve doğal felaketlerin yaşandığı bir ülkenin halkı olarak şu acı günlerinde Dost ülke Japonya’nın yanında olmalıyız. Zaman vefa zamanı, zaman Japonya’ya II. Ertuğrul Firkateyni’ni göndermenin zamanıdır. Şu anda deprem ve tsunami sonrası Japonya’da acil yardım duyulan malzemeler başta içme suyu, yiyecek, battaniye ve tıbbi malzeme olarak belirlenmiş durumdadır. Japonya’ya yardım için 91 ülke başvurmuş, Japon hükümeti sadece 15 ülkeden yardım almayı kabul etmiştir. Türkiye’den de Kızılay, İHH ve Kimse Yok Mu Derneği ekipleri yardım bölgesine gitmek üzere kabul edilmiştir” diye konuştu.
12 Mart itibariyle Kimse Yok Mu ekiplerinin Japonya’ya ulaştığını da belirten Aşçı, “Giden ekibimizde Arama-kurtarma gönüllümüz, gönüllü doktorumuz, lojistik görevlimiz vardır. Derneğimiz adına çalışan bir muhabir arkadaşımız da oradan yazılı görsel her türlü haberi derneğimiz aracılığı ile hayırseverlerimize ulaştırmaktadır. 7 kişilik Kimse Yok Mu ekibi Sendai’de afetzedelere 1 kamyon gıda, su ve ilkyardım malzemeleri dağıttı. Ayrıca dernek Sendai Huzurevine yaşlıların ihtiyacı olan çeşitli yardım malzemeleri dağıttı. Sizlerde 5777’ye SMS göndererek, 5 TL bağışlayabilirsiniz. Bunun haricinde nakdi yardım için derneğimize müracaat edebilir veya . tr adresinden bilgi alabilirsiniz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.