Kimlik Kartı Seyahat Belgesi Olarak Kullanılabilecek

Kimlik Kartı Seyahat Belgesi Olarak Kullanılabilecek

İçişleri Bakanı Muammer Güler, yeni kimlik kartlarının seyahat belgesi olarak da kullanılabileceğini söyledi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, yeni kimlik kartlarının seyahat belgesi olarak da kullanılabileceğini söyledi. Bakan Güler 220 bin yeni kimlik kartı dağıtıldığını söyledi.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum yapan Bakan Güler, yeni kimlik kartları ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kartların sahteciliğe imkan tanımadığını ifade eden Bakan Güler, "Bakanlık olarak yürüttüğümüz önemli projelerimizden biri de, kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan tanımayan, geleneksel ve elektronik ortamda güvenli kimlik doğrulama amacıyla kullanılabilecek, biyometrik unsurlar da içeren, uluslararası standartlara uygun yeni bir kimlik kartının geliştirilmesi ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi’dir. Pilot uygulama Bolu ilinde üç aşamalı olarak yürütülmüş ve 1 Kasım 2010 tarihi itibarıyla tamamlanmıştır. Pilot uygulamada biyometrik veri olarak parmak izi yer almış ve 220 bin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı dağıtılmıştır. Kimlik kartının ülke geneline yaygınlaştırılmasına yönelik yürütülen hazırlık çalışmaları kapsamında, pilot uygulamada elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş, yaygınlaştırma ihalesi yapılmış ve 16.05.2012 tarihinde işe başlanmıştır." diye konuştu.

Kartların 10 yıllık kullanım ömrüne sahip olduğunu belirten Bakan Güler, "Proje ile 10 yıllık kullanım ömrüne sahip, polikarbon materyalden oluşan, temaslı ve temassız çip içeren ve uluslararası standartlara uygun, en gelişmiş güvenlik öğelerini içinde barındıran bir kimlik kartının üretilip, vatandaşlara dağıtılması hedeflenmektedir. Kimlik kartlarının, 2014 yılından itibaren 3-4 yıl içerisinde tüm vatandaşlara dağıtılması öngörülmektedir." dedi.

Projenin vatandaşlara sağlayacağı kolaylıkları ise Bakan Güler şöyle sıraladı:
Kimlik kartı ile vatandaş farklı belge, kart vb. taşımak durumunda kalmadan kimlik doğrulaması yapılabilecektir.

T.C. kimlik no uygulamasında olduğu gibi tek kart-tek şifre dönemine geçilecektir.

Sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyeti önlenecektir.

e-devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden (ev, iş yeri vb.) kimlik kartı ile erişilebilecektir.

Kimlik kartı seyahat belgesi olarak kullanılabilecektir.

Kimlik kartı, elektronik imza olarak kullanılabilecektir.

Kimlik kartı, kamu kurumlarının vatandaşa yönelik sunacakları hizmetlerde elektronik iş süreçlerini destekleyerek bürokrasiyi azaltacaktır.

Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği denetimi kolay ve güvenli bir şekilde yapılacaktır.

Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar (sosyal güvenlik, sağlık, sigorta, bankacılık vb.) asgariye inecektir.

Sağlayacağı güvenli kişi doğrulaması nedeniyle e-devlet hizmetlerinin niteliği ve sayısı artacaktır.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.