Kılıçdaroğlu'nun o istifadan haberi yokmuş

Kılıçdaroğlu'nun o istifadan haberi yokmuş

Fatma Şahin, CHP Kadın Kolları Başkanı Yüksel Çavuşoğlu'nun istifasından Kılıçdaroğlu'nun haberinin olmadığını söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, TGRT Haber Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar'ın hazırlayıp sunduğu Ankara'nın Gündemi programına konuk oldu. Bakan Şahin, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CHP'Lİ KADIN BAŞKANIN İSTİFASI

CHP İstanbul Kadın Kolları Başkanı Yüksel Çavuşoğlu'nun övgüsünün ardından istifaya zorlandığı iddiasıyla ilgili olarak, Bakan Şahin şunları kaydetti: "Bu duruma hakikaten hem üzüldüm hem de ülkem adına içim yandı, ciğerim yandı. Çünkü biz sevgiyi, partililer üstü bir dili büyütmek durumundayız. Dünya görüşümüz ne olursa olsun insan olarak birbirimizi sevebilmeliyiz. Birbirimizi sevdiğimizi, beğendiğimizi söyleyebilmeliyiz. Bu çok insani bir şey. 10 Kasım törenlerinde Anıtkabir'de Kılıçdaroğlu'na 'Sayın Başkan ne yaptınız? Kadın bir şey yapmadı' dedim. Çok üzüldüğümü ifade ettim. Sayın Kılıçdaroğlu da bu olaydan haberinin olmadığını kadınların bunu kendi içinde karar verdiğini söyledi. Ama Genel Başkan olarak da buna müsaade etmemesi gerektiğine inanıyorum. Bu kadar kolay adam harcanmamalı. Halbuki bizim ihtiyacımız olan şey sevgi ve barış toplumu olmak. Bu değerleri yok ettiğimiz için zaten birçok sorunla karşılaşıyoruz."

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER

Bakan Şahin, eğitimdeki bölgesel dağıtımı azaltmak, eğitimdeki temel ihtiyaç olan öğretmen açığını gidermek hem de ailelerin dağılmadan, parçalanmadan kalacak modelleri çok önemsediğini belirterek, "Benim birinci derecede görevim ailelerin parçalanmaması sağlamak. Aile, bir arada kalabilmektir. Milli Eğitim Bakanımızın ve Başbakanımızın da bu konudaki hassasiyeti benimkinden farklı değil. O yüzden 4-B'de düzenlemeler yapıldı. 4-B aslında çakılı kadroydu. En baştan kabul edersiniz. Ama buna rağmen ailelerdeki parçalanmadan dolayı ciddi manada birleştirmeler yapıldı" diye konuştu.

Bir denge içerisinde sürecin götürülmeye çalışıldığını söyleyen Şahin, "Bakanlığımız mümkün olduğu kadar aileleri birleştirmeye çalışıyor. Sürekli bu bakış açısıyla da yönetmelikleri, mevzuatları değiştiriyoruz. Biraz sabır. Alileri bölmeden eğitim problemini çözeceğiz. Çocukların eğitilmesi ve ailelerin birleştirilmesi noktasında Milli Eğitim Bakanlığı çalışıyor, biz de her türlü desteği veriyoruz. Biz de alilerin yanındayız. Bu konuda kimse tereddüt etmesin" dedi.

YAŞ MAĞDURU KADINLAR

Kademeli Yaş Yasası ile 1999 yılında işe başlayan kadınların mağdur olmasıyla ilgili Şahin, "Bu önemli bir konu. Çalışma Bakanlığı ile birlikte buradaki sayı ne? Toplam maliyeti ne? Birlikte ne yapabiliriz? Bu konuyla ilgili çalışmamız var. İnşallah onlara da olumlu bir cevap vereceğiz" dedi.

DOĞUM İZNİ SÜRESİ

Doğum izninin artırılmasıyla ilgili kararın Bakanlar Kurulu'ndan çıktığını kaydeden Bakan Şahin, "Biz hem kariyer hem çocuk diyoruz. Kadını, istihdamın, kalkınmanın bir parçası yapalım diyoruz. Aynı zamanda Başbakanımızın 'en az 3 çocuk' dediği devlet politikası var. Bizim en büyük gücümüz beşeri sermayedir. Bizim petrolümüz de doğalgazımız da yetişmiş genç nüfustur. Bunu yaparken hem kadının statüsünü yükseltmek hem de evde annelik görevini yerine getirebilmesi için desteklememiz gerekiyor. Bu konuyla ilgili değişik ülkelerin modellerini inceledik. Doğum öncesi 8 hafta kalsın ama doğum sonrası 8 haftayı 16 haftaya çıkaralım dedik. Ama konuyla ilgili, 'Siz kadına dair izinleri arttırdığınız zaman kadının istihdamdan çekilmesini sağlarsınız. Çünkü bu sefer işveren kadın almayı tercih etmez' şeklinde görüş var. Bunun üzerine konuyu raporlamaya çalışıyoruz, etki analizini çıkarıyoruz. Hakikaten böyleyse iyi bir şey yapmak isterken kötü bir şey yapmayalım" şeklinde konuştu.

BEN ERKEKLERİN DE BAKANIYIM

Şiddetle Mücadele Yasası'nı aile bireyleri için çıkardıklarını vurgulayan Şahin, "Erkek ben mağdurum diyorsa onu korumak da bizim görevimiz. Şu anda 30'a yakın erkek 'ben mağdurum' demiş hemen onun korunması için de kurumsal altyapıyı yaptık. Aile kadın, erkek ve çocuktan oluşur. Ben erkeklerin de bakanıyım. Ama kadının mağduriyeti çok olunca önceliği ona vermemiz çok doğal bir şey" diye konuştu.

GÜVENLİK BUTONU

Programa getirdiği 'güvenlik butonu' sistemini anlatan Şahin, "Mahkeme kararıyla şiddet olduğu ispatlanırsa ve erkeğe evden uzaklaştırma kararı çıkıyorsa buna rağmen eve yaklaşıyorsa güvenlik butonunu devreye giriyor. Bu sistemle, güvenlik butonuna basarak en yakındaki kolluk kuvvetinin hızlı bir şekilde adrese gelmesini sağlıyor. Mahkeme kararıyla evden uzaklaştırılan erkeği caydıran, kadın ı da kendini daha güvende tutan bir sistem. Şu anda bu sistem üzerindeki çalışmalar devam ediyor. Ama hiç kimsenin buna ihtiyacı olmamasını istiyoruz. Biz sevgi ve merhamet toplumu olmaya devam etmeliyiz. Ama basılmak zorunda kalıyorsa da bunu yok sayamayız. Üç maymunu oynayamayız" ifadelerini kullandı.

BEDELLİDE ASKERLİK YAŞININ DÜŞÜRÜLMESİ

Twitter üzerinden gelen soruları da yönelten TGRT Haber Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar, bir izleyicinin "Bedellide askerlik yaşının 27'ye düşürülmesiyle ilgili Bakan Şahin bizim için Meclis'te mücadele etsin" şeklindeki tweeti üzerine Bakan Şahin, "Gündemimizde yok. Sayın Başbakanımız 'Ne aldanan ne aldatan olacaksın' diyor bize. Hakikaten öyle. Bedelli ile ilgili karar zaten çıktı. Başvurular yapıldı. Onunla ilgili süreci yeniden başlatmak doğru olmaz" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.