Kılıçdaroğlu: 'Ergenekon Örgütüne Üye Olayım' Sözümün Arkasındayım

Kılıçdaroğlu: 'Ergenekon Örgütüne Üye Olayım' Sözümün Arkasındayım

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ergenekon davasıyla ilgili olarak, özel yetkili mahkemelerin demokrasilerde olamayacağını belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ergenekon davasıyla ilgili olarak, özel yetkili mahkemelerin demokrasilerde olamayacağını belirtti. Silivri Mahkemeleri'nin gerçek anlamda darbeyi yargılamadığını savunan Kılıçdaroğlu, bu mahkemelerde bir hesaplaşmanın yapıldığını ifade etti. Kılıçdaroğlu, ‘Ergenekon diye bir örgüt varsa, gösterin ben gidip üye olacağım’ açıklamasının arkasında olduğunu da dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, CNN TÜRK televizyonunda gazetecilerin gündeme dair sorularını cevaplandırdı. Hükümetin derin devlet ile hesaplaşmasını inandırıcı bulmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, Uludere konusunu örnek vererek, hükümetin bu olayın üzerini örttüğünü öne sürdü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Tunceli’ye Dersim demesini ve özür dilemesini de samimi bulmadığını aktaran Kılıçdaroğlu, Başbakan’ın bunu dile getirmesinin nedeninin kendisinin Tuncelili olmasından kaynaklandığını söyledi.

Ergenekon davası konusunda da eleştirilerini sürdüren Kılıçdaroğlu, özel yetkili mahkemelerin demokrasilerde olamayacağını belirtti. Kılıçdaroğlu, bu mahkemelerin gerçek anlamda darbeyi yargılamadığını savunarak, bu mahkemelerde bir hesaplaşmanın yapıldığını ifade etti.

"TÜRKAN SAYLAN'I BU DAVANIN İÇİNE KOYARSANIZ..."

'Ergenekon diye bir örgüt varsa, gösterin ben gidip üye olacağım’ sözlerinin arkasında olup olmadığına da Kılıçdaroğlu, hala o açıklamanın arkasında olduğunu dile getirdi. Darbe kimden gelirse gelsin karşısında olduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Yargılanan öyle bir örgüt olmadığını ben gayet iyi biliyorum. Bu insanlar hayatlarında yan yana gelmemişler. Olmaz. Can Dündar’ı çağırdı. Dündar ne dedi, ‘bu Ergenekon benim kitabımda yazan Ergenekon değil’ dedi. Darbeler suçtur, buna itirazım olmaz. Bu davanın çıkar içine Türkan Saylan’ı koyarsanız bu dava o dava değildir.” diye konuştu.

İLKER BAŞBUĞ'UN TUTUKLANMASI

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un durumuna değinen Kılıçdaroğlu, Başbuğ’un AK Parti döneminde yükseldiğini, Başbuğ’un terör örgütü üyesi diye hapsedildiğini hatırlatıp şu ifadeleri kullandı: “Bu terör örgütü üyesi her hafta Cumhurbaşkanı ile Başbakan ile görüşüyor. Hiç olmazsa terör örgütüne yardım ve yataklıktan dava açılması lazım, bunlara. Devletin en kilit yerine getirerek, devletin en hassas bilgini buna veriyorsunuz. Terör örgütüne yardım ve yataklık ediyorsunuz.”

Söz konusu davada yapılanın bir mizansenden ibaret olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, yargılananların iktidara karşı olanlar olduğunu iddia etti. Kılıçdaroğlu, AK Partili bir milletvekilinin oyuncu Mehmet Ali Alabora için ‘onun yeri de Siliviri’dir’ dediğini hatırlatarak, ‘AKP’ye karşı olanların yeri Silivri’dir’ anlamına geldiğini kaydetti.

"HİÇBİR ZAMAN DARBENİN YANINDA OLMADIK"

Partisinin darbeci olarak adlandırılmasına tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Darbelerden en çok mağdur olan biziz. 27 Mayıs darbesinden önceki duruma bakın. Darbe yapıldı biz iktidar olamadık. 12 Mart'ta, 12 Eylül'de CHP iktidara yakındı, darbe yapıldı. Hiçbir zaman darbe istemedik, darbenin yanında olmadık. Ama biz hiçbir zaman intikamcı yaklaşmadık. Seste çıkartmadık. Keşke mağdur edebiyatı yapsaydık mağdur olmazdık. Devletin kurumlarına saygılıyız ama orada hata yapan yargılanmalıdır. Biz kendimizi anlatamadık. Genel başkanları hapse atılmış partiyiz nasıl darbeleri savunuruz.” sözlerini dile getirdi.

CHP'NİN DARBEYİ DESTEKLEDİĞİNE YÖNELİK BİR ALGI VAR"

‘Darbe destekçisi CHP’ şeklinde bir algının olduğunu doğrulayan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Aslında o kadar çok yanlış algılar var ki. CHP’nin kadroları geriye dönük hesaplaşmaları yapmak istememişlerdir. Düşenler sağ hükümetler olduğu için orduyu suçlamak yerine CHP’yi suçlamışlardır. Oysa mağdur olan biz, iktidardan olan biz, tutuklanan biz, bütün bunların hepsi oldu. Bu algıyı nasıl değiştiririz, belki uzmanların işi.”

HABERAL'İN CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI

Ergenekon davasından tahliye olan CHP Milletvekili Mehmet Haberal’in isminin Cumhurbaşkanlığı adaylığı için geçtiğinin hatırlatılması üzerine de Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı aday diye lanse etmenin doğru olmadığını belirterek, daha uzun bir sürecin olduğunu söyledi. “Gelişmeler neleri gösterir görmek lazım.” diyen Kılıçdaroğlu, uzun tutukluluk sürelerini de eleştirdi. Bunun yanlış olduğunu gerek Cumhurbaşkanı ve gerek Başbakanın da dile getirdiğini aktaran Kılıçdaroğlu, önümüzdeki dönemde yasal bir düzenleme yapılacaksa hazır olduklarını ifade etti. Bu konuda AK Parti ile yapılan bir protokolün olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, bunun gerçekleşmediğini, bu konu çözülecekse parlamentonun yarın da toplanmasını istediklerini bildirdi.

Haberal’ın yemin etmesi için TBMM’yi neden olağanüstü toplamadıklarına Kılıçdaroğlu, Haberal’ın yemin etmesinin olağan bir durum olduğunu dile getirdi. Kılıçdaroğlu, milletvekilleri için bir hüküm verilmediğine de işaret ederek, Yargıtay aşamasına dikkat çekti.

"GENEL AF KOŞULLARININ OLUŞTUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM"

Genel af konusunda da görüşünü dile getiren Kılıçdaroğlu, “Türkiye’de genel af koşullarının oluştuğunu düşünmüyorum. Toplumsal mutabakat varsa bu oturulur konuşulur. Bu aşamada toplumsal mutabakat yok.” şeklinde konuştu.

AK Parti’nin çözüm paketi adı altında Meclis'e getirmeyi düşündüğü reform paketini destekleyip desteklemeyeceğine yönelik bir soruya ise Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin demokratikleşmesi için her türlü desteğe CHP hazırdır.” dedi. CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.