Kılıçdaroğlu canlı yayında kaynağı açıkladı

Kılıçdaroğlu canlı yayında kaynağı açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in CHP'nin seçim vaatlerine yönelik eleştirisine yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu, kaynak eleştirilerine "Kaynak bütçedir. Bütçede hangi harcamaya öncelik vereceksiniz. 1 trilyon 869 milyar dolar bundan daha büyük kaynak mı olur?" diye yanıt verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP seçim vaatlerini hangi kaynakla karşılayacak? Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bu sabah iddialı bir çıkış yaptı ve 'Çıksınlar kaynağı ortaya koysunlar. Oyumu CHP'ye vereceğim' dedi. Hükümetten gelen "kaynağı nereden bulacak?" eleştirilerine Kılıçdaroğlu, ilerlerleyen saatlerde canlı yayında yanıt verdi:

CHP'YE ÜYE OLMAK İSTİYORSA BİZİM EĞİTİMİMİZDEN GEÇMESİ LAZIM

"Sayın Bakanı bekliyoruz. Gelip üye olursa mutlu oluruz. Ben size bugüne kadar konuşulmayan rakamları vereceğim. Maliye bakanı unutmasın ben eski bir hesap uzmanıyım. Devlet bütçesinden sonraki en büyük bütçeyi topladım. Şunu açık ve net söyleyebilirim. Eğer bu ülkede 10 kişi ben vergi toplamasını bütçe yapmasını biliyorum diyorsa o 10 kişiden birisi benim. Sayın bakanın hiç maliyet deneyimi yok. O verginin nasıl toplandığını bilmez, ben bilirim. Ama CHP’ye üye olmak istiyorsa önce kısaca bizim eğitimimizden geçmesi lazım.

Bakan rakam vermek isterim. 1923 – 2002 toplam 57 hükümet hizmet verdi. 57 hükümetin harcadığı kaynak ne kadar? 79 yılda 546 milyar dolar vergi harcamışlar. 95 milyar dolar iç borç yapmışlar. 130 milyar dolar dış borç yapmışlar 8 milyar dolar özelleştirme geliri. Toplam 779 milyar dolar para harcanmış.

12 YILDA HARCANAN PARA 1 TRİLYON 900 MİLYAR DOLAR

Geliyorum AKP iktidarına 2003 – 2014. 12 yılda harcanan para. Vergi gelirleri 1,5 trilyon dolar. İç borç 96 milyar dolar. Dış borç 273 milyar dolar. Özelleştirme geliri 52 milyar dolar. Toplam harcanan para 1 trilyon 900 milyar dolar. 1 trilyon 869 milyar dolar. Rakamı şişirdiler demesinler diye.

ntv-canli.jpg

12 YILDA NE YAPILDI?

79 yılda harcanan paradan çok daha büyük bir para son 12 yılda harcandı. Harcanan fazla para 1 trilyon 90 milyar dolar. 79 hükümetten daha fazla para harcadılar. Bütün vatandaşlarım, elini vicdanlarına koyup şu sorunun yanıtı versinler. 12 yılda ne yapıldı? Atatürk barajı mı Keban mı Erdemir mi Kardemir mi yapıldı?

Elbette bir şeyler yapıldı ama 1 trilyon 90 milyar dolar deneyimli iktidar elinde olsaydı Türkiye bilgi toplumunu yakalamıştı. Şimdi bana dönüp para var mı diye soruyorlar. 12 yılda 1 trilyon 90 milyar dolar harcadınız. Bütün tesisleri de satarak bunu yaptınız. Deniyor ki parayı nereden bulacaksınız. Türkiye onların düşündüğünden daha zengin bir Türkiye. Kaynak var, bütün mesele kaynağı yerinde kullanmak. Siz 1 trilyon 90 milyar doları nasıl buldunuz, demek ki var.

31 milyar dolarlık net hata noksan burada yok. 31 milyar dolar daha kullandılar. Emekliye iki maaş ikramiye, vay kaynağı nereden bulacaksınız. 720 lira veriyoruz, 3 milyon 750 bin hane. Türkiye’de para var. Soru parada değil, soru parayı nerede kullanacağında yatıyor. Bu rakamların hiçbirisine bir kuruşuna bile maliye bakanı itiraz edemez, çünkü onun rakamları.

KAYNAK BÜTÇEDİR

Kaynak bütçedir. Mesele bütçede hangi harcamaya öncelik vereceksiniz. 1 trilyon 869 milyar dolar bundan daha büyük kaynak mı olur? Biz kaynağı nereden bulacağız? Üç ana eksen vardır. Vergi politikası, bütçe politikası, sosyal harcamalar. Refahı tabana yayma bu politikalarla olur. Türkiye'de gelir dağılımı bozukluğu var. Refahı tabana yayacağız. Kayıt dışı ekonomiyi kontrol altına alacağız. Saygın bir işadamı çip üretmek için 1 milyar dolar istedi ben başbakan olsaydım verirdim. Türkiye müthiş bir sıçrama yapacaktı ama bunlar yapmadılar.

ERDOĞAN'IN "KOALİSYON İFLASTIR" SÖZÜNE TEPKİ

Bizim hedefimiz tek başına iktidar olmak. Yeni düzgün adam gibi bir başlangıç yapalım. Benim siyasi geçmişim de bellidir. Siyaseti halka adanmışlık aracı olarak gördüm. Koalisyon olabilir mi olabilir. 'Koalisyon iflastır' diyor 12-13 yılın sonunda geldiğimiz nokta da iflastır. Tek başına iktidar vardı. Cumhurbaşkanı sıcak siyasetin dışında olmalı."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.