Kılıçdaroğlu: Bayrak açanları polisin tekmelediği bir bayram!

Kılıçdaroğlu: Bayrak açanları polisin tekmelediği bir bayram!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Ulus Meydanı'nda yaşanan olayların ardından gazetecilere açıklama yaptı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu , Ankara Valiliği'nin yasaklamasına rağmen gerçekleştirilen cumhuriyet yürüyüşü sonrası Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada; "Gençler Türk bayrağı açmak istiyor ama bazı polisler onları tekmeliyor. Bayrak açmanın tekmelendiği bir bayramı yaşadık biz" diye konuştu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet tarihinde ilk kez 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın, bütün yasaklara ve engellemelere rağmen halk tarafından kutlandığını söyleyerek, kutlamalara katılan onbinlerce vatandaşa teşekkür etti.

Kılıçdaroğlu, kutlamaları valilerin, bakanların ve Başbakan'ın engellemek istediğini, engellemek için devletin bütün organlarını kullandığını söyleyerek; "Ama onbinler ellerine bayraklarını aldı, şanlarıyla, şerefleriyle, özgürlük içinde o meydana geldi. Bütün baskılara rağmen halkımız engelleri aşmasını biliyor. Onbinleri birbirinden ayıran barikatlar yüzünden mesafe vardı. O mesafeyi ortadan kaldırdık, onbinleri buluşturduk. Buluşturduğumuz için de mutluyum. Beni üzen sadece şu: Gençler Türk bayrağı açmak istiyor ama bazı polisler onları tekmeliyor. Bayrak açmanın tekmelendiği bir bayramı yaşadık biz. Acı verici olan budur. O insanların ellerinde sadece Türk bayrağı vardı. Başka hiçbir şey yoktu. Devletin copu vardı, biber gazı vardı, panzeri vardı, tankı vardı. Yahu savaşa mı gidiyorsunuz, Cumhuriyet Bayramı'nı kutlamak kadar doğal ne olabilir? Bu ülke kanla, gözyaşıyla cumhuriyeti kurdu. Babalarımız, dedelerimiz bunun mücadelesini verdi, Çanakale'de bunun için şehit verdik biz. Hükümet, 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' sözünün ne anlama geldiğini biliyor mu? Cumhuriyet hükümeti diyorlar. Cumhuriyete karşı bir hükümet nasıl kendine cumhuriyet hükümeti diyor? Cumhuriyet hükümeti, cumhura önem veren hükümettir" diye konuştu.


BAŞBAKAN'A 'DEMİRPERDE' ELEŞTİRİSİ


CHP lideri, Başbakan Erdoğan'ın, "Bu bayramlar halktan kopuk kutlanıyor, demirperde ülkelerindeki gibi kutlanıyor. Stadyumlarda bu bayramlar kutlanmayacak" sözünü hatırlatarak şunları kaydetti; "Geldiğimiz noktada AKP devletin partisi olarak bayramı stadyumda kutluyor, halk bayrağı elinde meydanlarda kutluyor. Cumhuriyet Bayramı ile ilgili bir yasa var, bayram kutlamak için izin alınmaz. Halk bayramları kutlar. Ellerine al bayrağını alıp bayramını kutlayan tüm vatandaşlarıma teşekkür ederim."  (dha)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.