Kendi imkânlarıyla cami yaptılar

Kendi imkânlarıyla cami yaptılar

Beyşehir'e bağlı Eylikler Köyü'nde eskisi yıkılarak yerine Osmanlı mimari tarzında inşa edilen Eylikler Köyü Camisi, köy ve yakın çevre yerleşim birimlerindeki hayırsever vatandaşların katkısıyla 1,5

Beyşehir'e bağlı Eylikler Köyü'nde eskisi yıkılarak yerine Osmanlı mimari tarzında inşa edilen Eylikler Köyü Camisi, köy ve yakın çevre yerleşim birimlerindeki hayırsever vatandaşların katkısıyla 1,5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanarak ibadete açıldı.
Eylikler Köyü Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Sami Tan, gazetecilere yaptığı açıklamada, hayırsever vatandaşların katkısıyla yerleşim birimine Osmanlı mimari tarzında, ısı yalıtımı olan 500 kişi kapasiteli modern bir ibadethane kazandırdıklarını söyledi.
Yeni caminin yapıldığı alanda 1957 yılında inşa edilen eski caminin, taşlarının ayrılıp yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalması üzerine İlçe Müftülüğü tarafından uzun yıllar önce mühürlenerek ibadete kapatıldığını ifade eden Tan, ''Köy camisi ibadete kapanınca uzun yıllar yerleşim birimindeki başka bir mekan ibadethane olarak kullanılmış. Bunun üzerine köy muhtarlığı ve köy sakinleriyle bir araya gelip yerleşime yeni modern bir cami yapılması konusunda karar aldık ve bu derneğimizi kurduk'' dedi.
Hayırsever vatandaşların desteği ve köy halkının fedakarlıkları üzerine caminin yeniden yapıldığını anlatan Tan, şunları kaydetti:
''Köy halkı büyük bir fedakarlık örneği gösterdi ve köyün 300 dönümlük arazisini ihaleye çıkarmak yerine derneğimizin istifadesine sundu. Buradan ektiğimiz 60 ton buğdayı kaldırdık ve camimizin yapımına bu çalışmanın da ekonomik yönde katkısı oldu. Ayrıca camimiz yararına kermesler düzenledik. İnsanlar camimizin yapımı için el ele, gönül gönüle bu işe sıkı bir şekilde sarılınca Beyşehir tarihinde görülmedik kısa bir zaman içerisinde yaklaşık 1,5 senede bu ibadethanemizin inşaatını tamamladık. Camimizin yapım maliyeti konusunda henüz kesin bir hesap daha ortaya konmadı ama yaklaşık 500 bin liraya yakın bir harcama yaptığımızı tahmin ediyorum.''

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.